< >
Zadzwoń lub napisz do nas!
22 120 29 00

 

Filie

Filia Biblioteczna nr 1 w Kadach 

 

 

Jedna z najstarszych placówek bibliotecznych. Powstała w roku 1961 z połączenia księgozbioru Biblioteki Zakładowej Grodziskich Zakładów Farmaceutycznych Polfa oraz wydzielonego księgozbioru bibliotecznego. Biblioteka przez wiele lat do 2004 roku zlokalizowana była w sąsiedztwie zakładów przy ul. Langiewicza 9.  Swoim zasięgiem obejmowała  część miasta tzw. Łąki. Znaczną grupą odbiorców byli pracownicy zakładów. Księgozbiór biblioteczny był w miarę możliwości systematycznie gromadzony i opracowywany. W roku 2004  placówka została przeniesiona do budynku przy ul. J. Kilińskiego 14, do centrum miasta. Lokalizacja  i niewielki  lokal wymusił wyselekcjonowanie księgozbioru, bezpośrednie sąsiedztwo Oddziału dla Dzieci i Czytelni Naukowej sprawiło , że zmienił się zasięg i odbiorca. Wzrosło zapotrzebowanie na literaturę dla dorosłych czytelników – filia była postrzegana jako wypożyczalnia dla dorosłych.Od maja 2008 roku placówka została przeniesiona do miejscowości Kady, gdzie mieści się w świetlicy wiejskiej. 

 

Filia Biblioteczna nr 2 w Grodzisku Mazowieckim - PAWILON KULTURY

 

 

Od początku 2014 roku w Grodzisku Mazowieckim funkcjonuje Pawilon Kultury czyli Filia nr 2 Biblioteki Publicznej. Oddany po trwającej kilka miesięcy adaptacji budynek jest innowacyjny, przestronny, kolorowy i przyjazny dla użytkowników. Zwraca na siebie uwagę także z zewnątrz. Przed budynkiem mieszczą się nowoczesne meble miejskie, a po zmroku na chodniku migają kolorowe światełka w żywych kolorach.

Pawilon Kultury łączy w sobie funkcję tradycyjnej biblioteki, mediateki oraz świetlicy osiedlowej. Nowoczesne wnętrza to po pierwsze hol biblioteki, w którym znajduje się wypożyczalnia, szatnie na karty magnetyczne oraz ekran cyfrowy wykorzystywany do prezentacji zdjęć i informacji z codziennej działalności Biblioteki.  W kolejnym, największym pomieszczeniu znajduje się pracownia komputerowa z 16 stanowiskami komputerowymi oraz dwoma stanowiskami do samodzielnej pracy, Mediateka czyli regały z filmami na dvd oraz audiobookami. Wszystkie te materiały są gromadzone zarówno dla dzieci jak i dorosłych. W ramach Mediateki udostępniane są także na miejscu urządzenia mobilne takie jak tablety, a wypożyczane na zewnątrz e-czytniki z dostępem do platformy Ibuk libra, którą już od kilku lat wykupuje Nasza Biblioteka. Wszystkie te materiały mieszkańcy powiatu Grodziska Mazowieckiego mogą wypożyczać bezpłatnie. W głównej Sali znajduje się również tradycyjna biblioteka z dostępem do klasycznych książek dla dzieci i dorosłych oraz księgozbiorem podręcznym. Przy półkach z książeczkami dla najmłodszych (I i II poziom) znajduje się również kącik malucha z dostosowanym do wzrostu najmłodszych stolikiem i krzesełkami oraz miękkim dywanem. Kwintesencją głównej sali Pawilonu Kultury jest antresola, która stanowi swoistą strefę wypoczynku dla dzieci i młodzieży z książkami z poziomu III i IV, które na miękkich pufach typu „sako” mogą swobodnie spędzać czas lub odrabiają lekcję.

Tu każdy może znaleźć swoje miejsce. W kolejnej Sali Pawilonu Kultury – Sali kominkowej przy prawdziwym, nastrojowym kominku i zabytkowych meblach odbywają się spotkania kameralne różnych grup zainteresowań na przykład klub brydżowy, także te o tematyce lokalnej, pomoc wolontariuszy w odrabianiu lekcji oraz nieformalna czytelnia czasopism. Sala ta ma również zastosowanie przy organizacji turniejów gier na play station, gdyż także w niej znajduje się ekran cyfrowy oraz konsola do gier PS-3.

Trzecia sala Pawilonu Kultury tzw. Sala lustrzana ma zastosowanie wielofunkcyjne. Mają w niej miejsce gimnastyka i nordic walking dla dorosłych, osiedlowy klub filmowy, gry i zabawy animacyjne dla dzieci, turnieje gier planszowych, zajęcia z terapii bajkowej konferencje oraz zajęcia dla grup zorganizowanych np. wakacje i ferie z biblioteką, spotkania Klubu Seniora i Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych.

Wewnątrz jak i na zewnątrz Pawilonu Kultury dostępne są cztery sieci bezprzewodowe Wi-fi, do których ma dostęp każdy. Wystarczy jedynie wprowadzić numer i pin ze swojej karty bibliotecznej. Współczesna łączność w dodatku z kolorowymi meblami miejskimi przed Biblioteką oraz przyjemna aranżacja całego terenu wokół niej stanowi jeden z ładniejszych widoków przestrzeni miejskiej w całym Grodzisku Mazowieckim.

Pawilon Kultury jest także miejscem otwartym dla inicjatywy mieszkańców. Tu można przyjść z pomysłem i uzyskać pomoc lub przestrzeń na jego realizację.

Dzięki nowoczesnej przestrzeni i atrakcyjnej ofercie Biblioteki liczymy na wzrost zainteresowania tą placówką mieszkańców Grodziska Mazowieckiego, a zwłaszcza dzieci i młodzieży. Jesteśmy przekonani, że wpłynie to na kształtowanie ich  postaw czytelniczych i że grupy ta wzrastając z Biblioteką stanowić będą wartościowych i kulturalnych obywateli.

 

                                                                            

Filia Biblioteczna nr 3 w Izdebnie Kościelnym  

 

Uroczyste otwarcie Filii Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Grodzisk Mazowiecki w Izdebnie Kościelnym nastąpiło 24 października 1984 r. Przez 13 lat lokal biblioteczny mieścił się w tzw. Organistówce. Od grudnia 1997 r. biblioteka znajduje się w pomieszczeniu  Ochotniczej Straży Pożarnej w Izdebnie. Kluczowym zadaniem jest pomoc w poszukiwaniu żądanych przez czytelników informacji. Najczęściej z zasobów biblioteki na miejscu korzystają  dzieci i młodzież. Młodzi czytelnicy poszukują często informacji do rozwiązania zadań domowych, do napisania referatów, przygotowania się do udziału w konkursach.Część czytelników poszukuje informacji w celu poszerzenia wiedzy na interesujący ich temat. Dużą poczytnością cieszy się tematyka regionalna: książki i czasopisma lokalne. Pragnąc zaktywizować dzieci i młodzież do czytania, biblioteka gościła wielu autorów książek m.in.: Wandę Chotomską, Dorotę Gellner, Kazimierza Śladewskiego. Miały miejsce spotkania z ciekawymi osobami, m.in. B.Dostatnim - znanym podróznikiem, J. Jackiewiczem- uczestnikiem walk w czasie II wojny światowej. W bibliotece organizowane były wielokrotnie lekcje biblioteczne. Tematyka tych spotkań była zróżnicowana; poruszane  były zagadnienia  przysposobienia bibliotecznego oraz różne tematy, uzgadniane wcześniej z nauczycielami. Dla kas pierwszych i oddziałów „zerowych” przygotowywane były lekcje wprowadzające, w czasie których uczniowie poznawali specyfikę biblioteki i jej zbiory. Wówczas uczniowie byli uroczyście pasowani na czytelników biblioteki. Pracownicy biblioteki w swojej działalności pamiętali również o potrzebach czytelników dorosłych. W Izdebnie gościli z prelekcjami i wykładami specjaliści związani z tematyką rolniczą. Odbywały się również spotkania z prawnikami. Na bieżąco organizowane są wystawy monograficzne poświęcone pisarzom polskim i obcym, wydarzeniom  kulturalnym i historycznym. Biblioteka od początku swojego istnienia współpracuje ze społecznością i lokalnymi instytucjami na różnych polach. Od lat pracownicy biblioteki są w ścisłym kontakcie z dyrekcją i nauczycielami  tutejszej Szkoły Podstawowej. Dzięki uprzejmości władz OSP planowane uroczystości i spotkania organizowane są na sali w budynku OSP. 

Od września 2014 roku, filia nr 3 została przeniesiona do oddalonej o kilkadziesiąt metrów Szkoły Podstawowej. Wykorzystując nowy potencjał wynikający z powiększonej liczby użytkowników, na stałe wprowadzono oprócz dotychczasowej pracy bibliotekarskiej, zajęcia animacyjne dla uczniów a także naukę języka angielskiego oraz pomoc w odrabianiu lekcji.