< >
Zadzwoń lub napisz do nas!
22 120 29 00

 

Aktualności i wydarzenia

Filtruj aktualności: Zobacz wszystkie
Spotkanie z profesorem Oxford University Zbigniewem Pełczyńskim!

Jak syn sklepikarza z Grodziska Mazowieckiego został uczestnikiem Powstania Warszawskiego, a następnie uznanym profesorem Oxfordu i nauczycielem Billa Clintona. Biografia założyciela Szkoły Liderów, który wykształcił tysiące polityków, działaczy i działaczek społecznych ukazuje się po polsku. 

SPOTKANIE I PREMIERA POLSKIEJ BIOGRAFII  
Prof. Zbigniew Pełczyński, Oxford University

27.09 (czwartek), 17.00, Willa Niespodzianka (ul. Kościuszki 12), Grodzisk Mazowiecki.

Fundacja Szkoła Liderów zaprasza na spotkanie promocyjne polskiego wydania biografii profesora Oxford University Zbigniewa Pełczyńskiego, które odbędzie się 27 września o godzinie 17.00 w Willi Niespodzianka (ul. Kościuszki 12).

Zbigniew Pełczyński (ur. 1925). Żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, żołnierz 1. Dywizji Pancernej generała Maczka. Po wojnie wyemigrował do Wielkiej Brytanii, gdzie z najlepszymi wynikami ukończył studia na University of St Andrews i Oxford University. W 1956 został wykładowcą na Oksfordzie (filozofia polityczna). Był pierwszym Polakiem w historii wyniesionym do rangi fellow of Pembroke College and lecturer of politics. Wykształcił kilkunastu członków parlamentów Europy i USA. Był tutorem wielu wybitnych osobowości ze świata polityki – m.in. prezydenta USA Billa Clintona czy ministra spraw zagranicznych Tajlandii księcia Suk Paribatra.

Jest kawalerem Orderu Imperium Brytyjskiego, komandorem Orderu Polonia Restituta i doktorem honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego. Aktywnie angażował się w życie publiczne zarówno w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii, pełniąc wiele funkcji społecznych (np. w Komisji Konstytucyjnej Sejmu, europejskiej EWG i OECD, brytyjskim rządowym Funduszu Know-How czy Radzie Powierniczej Polonia Aid Foundation Trust z siedzibą w Londynie). W 1988 założył Fundację im. Stefana Batorego, a w 1994 roku Szkołę Liderów, którą do dziś ukończyły ponad 4000 osób z całej Polski, z różnych opcji politycznych i światopoglądowych. 

Jest światowej sławy specjalistą filozofii politycznej Hegla. Jako visiting profesor wykładał na Harvard University, Yale University, a nawet na tokijskim Waseda University.

Dziś publikacji doczekało się polskie wydanie jego biografii pt. „Zbigniew Pełczyński. Podarunek życia” (wyd. BOSZ), w związku z którym 93-letni profesor przyjeżdża do Polski. Fundacja Szkoła Liderów oraz Centrum Kultury zapraszają na spotkanie z tą wybitną postacią.

 

Biblioteka główna | Poniedziałek, 17 Września 2018, 11:47:41