DKK z Wiesławem Romanowskim,

28 stycznia 2013  w Grodziskiej Bibliotece  odbyło się kolejne spotkanie autorskie  w ramach DKK z  Wiesławem Romanowskim, autorem książki "Bandera. Terrorysta z Galicji". Pojawiło się  liczne grono, słuchaczy klubu jak i czytelników biblioteki  zainteresowanych tą  tematyką.

Wiesław Romanowski jest wieloletnim korespondentem na Ukrainie i Białorusi. Współpracował m.in. z TVP, BBC i Rzeczpospolitą. Jak sam mówi, jego książka ma na celu obalenie "mitu Bandery". Według Romanowskiego mit Bandery jest o wiele bardziej niebezpieczny dla Polaków niż sam Bandera, słusznie zauważając, że był on pozbawiony zmysłu politycznego, nie kreował żadnej konkretnej ideologii - liczyła się dla niego tylko pozycja w organizacji OUN/UPA. Jest on obecnie na Ukrainie traktowany jako bohater, jeden z ideologów ukraińskiej myśli narodowej, gdy w rzeczywistości był on zwykłym terrorystą i szowinistą, moralnie odpowiedzialnym za śmierć dziesiątek tysięcy Polaków mieszkających na Kresach.
Romanowski wyraził również pogląd, że obecnie Polacy powinni odrzucić poprawność polityczną podczas kontaktów z Ukraińcami i zacząć z nimi rozmawiać nie odrzucając i nie pomijając żadnych trudnych tematów, bowiem stosunki z naszym wschodnim sąsiadem możemy ułożyć sobie jedynie poprzez prawdę.

Biblioteka główna | Piątek, 15 Lutego 2013, 00:31:43