< >
Zadzwoń lub napisz do nas!
22 120 29 00

 

Aktualności i wydarzenia

Filtruj aktualności: Zobacz wszystkie
Spotkanie z himalaistą Denisem Urubko

Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki zaprasza na spotkanie ze światowej sławy himalaistą, Denisem Urubko, autorem książki „Skazany na góry”.

 
14 marca (czwartek), godz. 18.00
sala wielofunkcyjna Mediateki przy ul. 3 Maja 57
 
Wstęp wolny
 
Podczas spotkania odbędzie się wystawa sprzętu wspinaczkowego, wykorzystywanego podczas górskich wypraw trekkingowych i wspinaczkowych w Tatrach i Alpach pt. "Grodzisk PONAD Chmurami" - projektu Mariusza Smysło i Piotra Laskowskiego
 
Współorganizatorzy: Burmistrz Gminy Grodzisk Mazowiecki, Grzegorz Benedykciński, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Grodzisku Mazowieckim, Grodzisk ponad chmurami
 
 
Denis Urubko
„Skazany na góry” Wydawnictwo Agora
 
Denis Urubko to pierwsza liga współczesnego himalaizmu. W ostatnich miesiącach świat z zapartym tchem śledził jego poczynania - najpierw gdy wspólnie z Adamem Bieleckim bohatersko ruszyli na ratunek Elisabeth Revol i Tomka Mackiewicza pod Nanga Parbat, potem gdy podjął kontrowersyjną decyzję o odłączeniu się od Narodowej Wyprawy na K2. 
 
Denis Urubko intryguje i przyciąga uwagę. Pełen sprzeczności i tajemnic, dziś balansuje pomiędzy byciem bohaterem, a … czarnym charakterem polskiego himalaizmu? 
 
Denis Urubko, rocznik 73 , pochodzi z Kazachstanu gdzie rozpoczął swoją przygodę z górami wysokimi. Był oficerem w armii kazachskiej i filmowcem. Jednak świat zapamięta go jako wybitnego himalaistę, który może poszczycić się zdobyciem Korony Himalajów (15 człowiek w historii), zdobyciem 3 ośmiotysięczników w zimie i tytułem Śnieżnej Pantery. W 2009 roku wraz z Simone Moro zdobył Makalu - jeden z trudniejszych szczytów do zdobycia zimą. W tym samym roku wraz z Borysem Dedeszko odebrał Złoty Czekan za wytyczenie nowej drogi na południowo-wschodniej ścianie Cho Oyu. 
 
W lutym 2015 roku Urubko otrzymał polskie obywatelstwo. Dwukrotnie brał udział w polskich wyprawach zimowych na K2 pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego. 
 
“Skazany na góry” to zapis drogi Denisa na światową scenę alpinizmu, a jednocześnie prezentacja zupełnie odmiennego podejścia do wspinaczki i do życia w ogóle. To doskonała pozycja dla tych, którzy pragną się dowiedzieć kim jest ten tajemniczy człowiek, którzy chcą bliżej poznać historię jego górskich dokonań oraz prywatne oblicze. „Skazany na góry” – to książka urzekająca i zaskakująca, bo właśnie taki jest jej autor. 
 
Książka ukazała się w 2011 roku w niewielkim nakładzie i szybko zniknęła z księgarń. Wydanie drugie, poszerzone ukaże się nakładem wydawnictwa Agora, 4 kwietnia 2018 roku.
 
 
Biblioteka główna | Środa, 06 Marca 2019, 09:27:38