Spotkanie z Renatą Kopczewską, autorką książki Wspomnienia niebieskiego fartuszka

W ramach Tygodnia Biblioteka zapraszamy na spotkanie z Renatą Kopczewską, autorką książki Wspomnienia niebieskiego fartuszka.

10 maja (piątek), godz. 18.00, sala wielofunkcyjna

Mediateka, ul. 3 Maja 57

Wspomnienia niebieskiego fartuszka Renaty Kopczewskiej to aluzja literacka do „Wspomnień niebieskiego mundurka” Wiktora Gomulickiego i ich - sto lat późniejsza - kontynuacja. To samo miejsce akcji - Pułtusk, jedno z najstarszych miast na Mazowszu, z zacną szkołą, której historia zaczęła się niemal sześćset lat temu, oraz z dominującym nad miastem i Narwią zamkiem niegdyś biskupów płockich, po wojnie siedzibą urzędów rad narodowych, a dziś ośrodkiem Towarzystwa Polonia.

Historyczne realia - u Gomulickiego był to zabór rosyjski, u Kopczewskiej - biedne lata pięćdziesiąte, a więc okres stalinizmu i utrwalania władzy ludowej, obowiązkowych pochodów pierwszomajowych i kultu wodza. We Wspomnieniach niebieskiego fartuszka autorka ze swadą i humorem kreśli widziany oczami dziecka obraz miałomiasteczkowego życia w czasach, które dziś już należą do historii. Bo konne wozy na żelaznych obręczach już nie turkoczą w dni targowe po kocich łbach, na naukę pływania w Narwi nie wychodzi się z panią od wuefu przez dziurę w płocie. Lektura tej książki obudzi miłe wspomnienia lat szkolnych w każdym, choćby nawet nigdy nie nosił mundurka czy fartuszka.

Renata Kopczewskadziennikarka, pisarka, tłumaczka. Pracowała w prasie centralnej, pismach cieszących się dużą popularnością i wysokimi nakładami - RazemMagazyn Rodzinny oraz współpracowała z wieloma tygodnikami, jak Kobieta i ŻyciePolityka, a z młodzieżowych Płomyk. Od lat też - do chwili obecnej - pracuje jako przewodniczka po Warszawie i wielu muzeach oraz pilotka wycieczek anglojęzycznych po Polsce.

Tydzień Bibliotek w naszej bibliotece - 8-15 maja 2019 r. #biblioteka

Biblioteka główna | Poniedziałek, 29 Kwietnia 2019, 11:41:06