Relacja ze spotkanie z twórcami słownika biograficznego Niepokorni 1976-1989: mieszkańcy powiatu grodziskiego na rzecz wolności

Dnia 11.03 br. w grodziskiej bibliotece odbyło się spotkanie z twórcami słownika biograficznego Niepokorni 1976-1989: mieszkańcy powiatu grodziskiego na rzecz wolności: Wojciechem Hardtem, Jolantą Louchin  i Andrzejem Kwiatkowskim. Po przywitaniu licznie przybyłej publiczności  i prezentacji  gości przez dyrektor biblioteki Dorotę Olejnik, autorzy publikacji opowiedzieli o żmudnej i wymagającej zaangażowania pracy w celu uzyskania  informacji, dotyczącej ówczesnych działaczy opozycyjnych.

O tym, kiedy zrodził się pomysł wydania publikacji „Niepokorni 1976-1989 mówił Wojciech Hardt – uczestnik zrywu niepodległościowego, a także współzałożyciel wydawnictwa Biblioteka Historyczna i Literacka, którą tworzył wraz z Bronisławem Komorowskim. Przy tej okazji podziękował autorom książki: Jolancie Fortini, Monice Jurgo-Puszcz, Elżbiecie Kubek.

Dyrektor Archiwum Jolanta Louchin opowiedziała, jak z propozycją wspólnych badań nad historią działań opozycji i „Solidarności” w wymiarze lokalnym zwrócił się Wojciech Hardt, który wykazał jak wielu aktywnych uczestników tamtych wydarzeń zostało zapomnianych lub zepchniętych na margines. „Już po pierwszych kontaktach z bohaterami naszej publikacji uświadomiliśmy sobie jak wielu skromnych ludzi żyje obok nas i jak mało wiemy o sprawach, które działy się w naszym najbliższym sąsiedztwie”.

Andrzej Kwiatkowski opowiedział historię powstawania szpitala zachodniego,  wspominał działaczy „Solidarności”, którzy z uporem  podejmowali działania na rzecz budowy nowego szpitala.

„Niepokorni 1976-1989” to słownik biograficzny działaczy opozycji antykomunistycznej z obecnego Powiatu  Grodziskiego. Wydawcą słownika jest Archiwum Państwowe Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku.  Publikacja jest zbiorem biogramów ludzi tworzących  historię  działań opozycji i Solidarności w wymiarze lokalnym. Znajdziemy tu życiorysy osób czasami zapomnianych, a także nazwiska  osób dzisiaj publicznych. Ich wspólnym mianownikiem jest  działalność opozycyjna   na terenie powiatu grodziskiego. Relacje osobistych losów uzupełnione są bogatym zestawem dokumentów ikonograficznych oddających nastrój tamtych dni.  Bardzo staranna szata graficzna i solidne przygotowanie edytorskie  publikacji stawia ją w rzędzie udanych i kompetentnych prac o naszym regionie. Słownik „Niepokorni 1976-1989” to publikacja upamiętniająca ludzi i zdarzenia lat osiemdziesiątych, czasu, który na zawsze zmienił naszą rzeczywistość i dał podwaliny pod wolną Polskę

Biblioteka główna | Czwartek, 14 Marca 2013, 08:30:47