Projekt "Information for the people" zakończony.

Projekt "Information for the people" ("Informacja dla obywateli - cybernawigatorzy w bibliotekach") zakończony.

W 2010 roku Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego wraz z Ambasadą USA w Polsce zorganizowała wizytę studyjną do USA dla polskich bibliotekarzy i specjalistów bibliotekoznawstwa i informacji naukowej w ramach programu „International Visitor Leadership Program”, finansowanego przez Departament Stanu USA. W czasie wizyty w Fundacji Biblioteki Publicznej w Chicago został zaprezentowany projekt "CyberNavigators" Biblioteki Publicznej w Chicago, polegający na organizacji w bibliotece szkoleń, spotkań i dyżurów z udziałem tzw. „cybernawigatorów”.

W marcu 2011 uczestnicy wizyty studyjnej, którzy jako beneficjenci programu Departamentu Stanu „International Visitor Leadership Program” otrzymali status „alumnów”, opracowali projekt „Information for the people” do konkursu grantowego dla alumnów „ECA Alumni Project Competition”, ogłoszonego przez Ambasadę USA. Koordynatorem projektu została Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego – współorganizator wizyty studyjnej do USA. Projekt “Information for the people” polegał na przygotowaniu i realizacji w bibliotekach usługi edukacyjnej dla osób wykluczonych, zainspirowanej projektem “CyberNavigators” Biblioteki Publicznej w Chicago.

Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki realizując projekt „Informacja dla obywateli” nawiązała współpracę z Powiatowym Urzędem Pracy w Grodzisku Mazowieckim, Związkiem Emerytów i Rencistów oraz członkami ZBOWiD.

W ramach projektu w Bibliotece zorganizowano:

Kursy komputerowe dla seniorów pt. „Podstawy obsługi komputera” oraz kurs komputerowy dla osób bezrobotnych w zakresie obsługi komputera, wyszukiwania informacji w Internecie, przygotowywania CV i listu motywacyjnego. Ogółem w okresie kwiecień - maj zostało przeszkolonych 21 osób. Wszyscy uczestniczy po zakończeniu szkoleń otrzymali zaświadczenia o ukończeniu kursu.

Biblioteka przygotowała również punkt pn. „Pogotowie komputerowe” - w czasie którego udzielane były porady, odnośnie zakupu czy modyfikacji posiadanego sprzętu komputerowego,

Realizacja projektu pokazała, że Biblioteka oprócz wypożyczania książek, realizuje ciekawe inicjatywy na rzecz mieszkańców gminy. W grodziskiej bibliotece zainteresowanie szkoleniami z zakresu obsługi komputera i nauki nowoczesnych technologii jest bardzo duże. Są już zgłoszenia na kolejne edycje szkoleń z zakresu komputera. Nowe szkolenia już od września – zapraszamy wszystkich zainteresowanych do biblioteki. Informacja o szkoleniach pojawi się również na stronie internetowej biblioteki.

Zapraszamu do Galerii

Biblioteka główna | Wtorek, 12 Czerwca 2012, 13:53:14