Światowy Dzie Książki i Praw Autorskich 2013

W ramach obchodów  Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich  Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki  zaprasza  w dniu 24 kwietnia o godzinie 10,00 na spotkanie  poświęcone Promocji Książki i Czytelnictwa.

W programie: przedstawienie  grupy teatralnej „Tęcza” ze sp.nr4  „ Królewna Śnieżka w bajkowym koglu-moglu” .

Spotkanie odbędzie się na sali konferencyjnej ul. Spółdzielcza 9 II piętro

Zapraszamy serdecznie!

Troszkę historii…

23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  to  ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés.  23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930. Od 1964  tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie – od Nowej Zelandii po Kanadę.

Biblioteka główna | Poniedziałek, 22 Kwietnia 2013, 11:36:08