Finał Tygodnia Bibliotek w Filii w Izdebnie Kościelnym

W Filii nr 3 w ramach Tygodnia Bibliotek pod hasłem: „Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych”  zaproponowano czytelnikom kilka form aktywności.

Jak co roku w maju w ramach programu „BIBLIOTECZNY MAJ” odbywa się cykl spotkań – lekcji bibliotecznych. Wszystkie oddziały z tutejszej Szkoły Podstawowej  i grupa  punktu przedszkolnego odwiedzają bibliotekę w wyznaczonym przez wychowawców terminie. Tematykę poruszaną w czasie lekcji bibliotecznych ustalają wychowawcy  klas.

W czasie „Tygodnia Bibliotek” dzieci z punktu przedszkolnego i klasy „0” gościły w tutejszej Filii. W żywy sposób reagowały na kontakt z literaturą dziecięcą. Dzieci przedszkolne poznały tajniki łąki i charakterystyczne dla niej zwierzęta i roślinność. Pod koniec spotkania wszyscy udali się na pobliską łączkę gdzie dzieci miały możliwość  wykazania  się zdobytą wiedzą. Uczniowie klasy „0” poznali  wiadomości dotyczące budowy książki i etaty  jej tworzenia.

Poza tym uczniowie SP mieli możliwość wzięcia udziału w turnieju w warcabach 64-polowych w 2 kategoriach wiekowych: klasy I-III i klasy IV-VI. Odzew na informację o turnieju  był bardzo duży. Akces zgłosiły 33 osoby.

W związku z ogłoszeniem  przez Komisje Europejską roku 2013 – Europejskim  Rokiem Obywateli ogłoszony został konkurs plastyczny pt.  „Europejczyk-obywatel świadomy”.  Złożono 9 prac.

Dnia 9 maja 2013 r. miała miejsce pogadanka nt. dworków i pałaców Mazowsza, przygotowana dla mieszkanek Domu Pomocy Społecznej w Izdebnie Kościelnym. Korzystając z pięknej pogody spędziłyśmy czas przed budynkiem DPS-u poznając charakterystykę wybranych  dworków i pałaców naszego regionu.

Dnia 15 maja 2013 r. odbyło się spotkanie podsumowujące akcję Tygodnia Bibliotek zorganizowane dla Społeczności Szkoły Podstawowej w Izdebnie Kościelnym. Rozstrzygnięcie ogłoszonych konkursów uświetniła wizyta Pani Anny Timofiejew, kynoterapeutki, która przyjechała z 2 pieskami rasy golden retriever.  Pani Anna zaprezentowała właściwe  formy traktowania czworonogów i sprawowania  opiekami nad nimi. Dzieci miały okazję  nauczyć się kilku technik reagowania na psy agresywne i  zdenerwowane. Mogły pogłaskać  Budrysa i Gordona, a nawet podawać im karmę z ręki  i  wydawać  proste komendy.   Obcowanie z dobrze ułożonymi pieskami sprawiło dzieciom ogromną frajdę. Pod koniec spotkania każda klasa ustawiła się do pamiątkowych zdjęć z pieskami.

W drugiej części uroczystości  odbyło się omówienie przeprowadzonych konkursów i wręczenie nagród i wyróżnień. Za udział w turnieju warcabowym 27 osób otrzymało dyplomy i słodkie upominki. W kategorii wiekowej I-III: zwyciężyła Roksana Pałuba, na drugim miejscu uplasował się Tomasz Książek, a 3 miejsce zdobył Kacper Piasek. W kategorii wiekowej: IV-VI zwyciężył Piotr Spinek, II miejsce zdobył Bartłomiej Stachlewski, a III miejsce  zdobyła Wiktoria Dmoch.  Zwycięscy otrzymali  dyplomy i nagrody książkowe.

W konkursie plastycznym w kategorii klas: I- III zwyciężył Michał Tański, II miejsce zdobyła Milena Szperalska, a III miejsce – Tomasz Książek.  Wyróżnienia otrzymały: Magdalena Słowińska i Roksana Pałuba.

W kategorii klas: IV-VI na najwyższym miejscu uplasowała się Wiktoria Dmoch, II miejsce zdobyła Monika Chyłek, a  III miejsce-  Kamila Traczyk.  Wyróżnienie otrzymała Karolina Styczyńska. Dzieci otrzymały dyplomy i artykuły papiernicze.

15 maja 2013 r. miała miejsce również jeszcze jedna uroczystość – pasowanie pierwszoklasistów  tutejszej SP na czytelników Filii Bibliotecznej. Uczniowie przybyli pod opieką Wychowawczyni, Pani Urszuli Żmijewskiej.

Dzieci poznały podstawowe punkty regulaminu Biblioteki i zasady poszanowania książek. Pani bibliotekarka przybliżyła charakterystykę funkcjonowania Biblioteki, jej zbiory i warunki korzystania z Internetu.

Dzieci z dużym zaangażowaniem odgadywały tytuły bajek i zagadki o tematyce wydawniczej. Chętnie opowiadały o wybranych przez bibliotekarkę pozycjach książkowych.

Po zapoznaniu uczniów z podstawowymi  prawami i obowiązkami czytelników nastąpiła chwila złożenia przyrzeczenia i uroczyste pasowanie. Pierwszoklasiści  otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.

Filia 3 | Niedziela, 19 Maja 2013, 23:26:15