< >
Zadzwoń lub napisz do nas!
22 120 29 00

 

Aktualności i wydarzenia

Filtruj aktualności: Zobacz wszystkie
Konferencja - Nowe technologie i e-booki w bibliotece - relacja

22 maja odbyła się konferencja pt. "Nowe technologie i e-booki w bibliotekach”.

Organizatorem spotkania była Biblioteka Narodowa oraz Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki.   

Obszar tematyczny konferencji koncentrował się wokół zagadnień dotyczących e-czytelnictwa, e-książek oraz nowych technologii w bibliotekach, bez których nie można myśleć o bibliotekarstwie przyszłości. Na rynku jest coraz większa  oferta książek elektronicznych, więc wymaga to aby dyskusja na ten temat pojawiła się także w gronie bibliotekarskim.  

Uczestnicy konferencji mieli możliwość wzięcia udziału w siedmiu wykładach, które poprowadzili specjaliści rynku e-książek i bibliotekarze. Konferencję rozpoczęła Pani Katarzyna Śląska - zastępca dyrektora Biblioteki Narodowej, która mówiła na temat zasobów elektronicznych w Bibliotece Narodowej. W swojej prezentacji podkreśliła różnorodność tych zbiorów, oraz zwróciła uwagę na ich opracowanie. Drugim panel poprowadziła Pani Dorota Olejnik - dyrektor Biblioteki w Grodzisku Mazowiecki. Podczas swojego wystąpienia przedstawiała ona funkcjonowanie Mazowieckiego Konsorcjum Bibliotek Publicznych i przekonywała słuchaczy, jak małym kosztem można korzystać z e-booków.  Kolejna prelekcja na temat "Książka elektroniczna- formaty, urządzenia, aplikacje" poprowadzona przez Pana Mikołaja Topicha-Dolny z firmy eLib.pl wprowadziła uczestników w tajniki formatów stosowanych do e-booków oraz pokazała, jak stosować je w czytnikach e-książek.  Czwarty panel poprowadził Pan Bartłomiej Roszkowski  z firmy Nexto, który w bardzo interesujący i ciekawy sposób przedstawił jak rozwijał się rynek książek elektronicznych w Polsce i na świecie. Pokazywał zmiany jakie zachodzą w podejściu do tej formy czytelnictwa oraz jakie są problemy na obecnym rynku książek elektronicznych.  Wiele emocji wzbudziły pozostałe trzy panel dyskusyjne, dotyczące praktycznego wykorzystania e-książek. Przedstawiona została Biblioteka Manhatan, jako wzorowy przykład wypożyczalni e-booków.  W swoim wystąpieniu Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki w Gdańsku Pan Paweł Braun zwrócił również uwagę jak ważna jest jedność bibliotek w podejmowaniu decyzji dotyczących wdrażania książek w formie elektronicznej. Prezentowana była również baza World eBook Library którą wdrożyła Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy w dzielnicy Ursynów.  Słuchacze mieli również okazję zapoznać się z Artateką -  Małopolskim ogrodem sztuki czyli biblioteką która jako pierwsza w Polsce wypożycza czytniki e-książek.  Na koniec zapoznaliśmy się z prezentacją trzech firm; Ibuk Libra, Bezkartek.pl oraz Artatech. 

Wszyscy referencji podkreślili jak ważne jest wdrażanie nowych technologii oraz e-czytelnictwa w bibliotekach. 

Oceniający konferencję uczestnicy podkreślali jej wysoki poziom merytoryczny oraz wysiłek prelegentów i organizatorów włożony w przygotowania, urozmaicony program, komfortowe warunki konferencji. 

 

Na stronie www.biblioteka.grodzisk.pl  dostępne są prezentacje wystąpień oraz fotoreportaż.

 

 

 

 

 

Biblioteka główna | Piątek, 24 Maja 2013, 21:47:48