"Fajna Ferajna"

Spotkanie z Moniką Kowaleczko-Szumowską  autorką książki „Fajna Ferajna” w Bibliotece Publicznej w Grodzisku Maz. 10.04.2015

Monika Kowaleczko-Szumowska potrafi jak rzadko kto propagować wiedzę o Powstaniu Warszawskim wśród dzieci i młodzieży. I - trzeba przyznać - robi to z ogromną pasją! Nasz Gość pracuje w Muzeum Powstania Warszawskiego, zna mnóstwo relacji uczestników PW spisanych i nagranych. A nade wszystko zna osobiście Powstańców, dzisiaj mających nawet ponad dziewięćdziesiąt lat. Autorka napisała koleją książkę o Powstaniu 1944 roku, tym razem pokazała Powstanie oczyma dzieci, bo jej bohaterowie mieli wówczas nawet 9-10 lat. Już sam tytuł - "Fajna Ferajna" - zachęca do sięgnięcia po nią.  Pod tym samym tytułem, nakręcono film do którego scenariusz napisała Autorka, a reżyserował Tomasz Stankiewicz. Zarówno film jak i książka wzbudziły wśród uczestników duże emocje. Celem naszym było zainteresowanie dzieci historią i pokazanie, że z postaw  bohaterów można czerpać wzorce. Była to ciekawa lekcja historii.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z grodziskich szkół podstawowych: 1,2,4 oraz ze szkoły w Adamowiźnie, której reprezentacja harcerzy zaśpiewała powstańcze piosenki. Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu BIS oraz Dyrekcji szkół za współpracę przy organizacji spotkania.

Biblioteka główna | Poniedziałek, 13 Kwietnia 2015, 11:00:05