IV Grodziskie Spotkania Wielokulturowe „Sploty”!

Zachęcamy do wzięcia udziału w IV Grodziskich Spotkaniach Wielokulturowych „Sploty”!

Skąd przybywasz i dokąd zmierzasz? Tym pytaniem witali przybyszów mieszkańcy starożytnego Rzymu. To samo pytanie należałoby zadać pokoleniom mieszkańców naszego miasta, którzy w takich czy innych okolicznościach zawitali do Grodziska, przebywali tu dłużej lub krócej, odeszli lub zdecydowali się osiąść – w każdym razie pozostawili po sobie jakiś ślad.

Niewątpliwie w ich życiowych peregrynacjach Grodzisk pełnił rolę rozmaitą – dla niektórych był tylko przystankiem, nieomal wypartym z pamięci, miejscem przypadkowym, wskazanym przez los albo wyroki władz, punktem pełnienia służby urzędniczej czy wojskowej, oazą spokoju i wytchnienia od dziejowych burz czy wojennej zawieruchy, dla innych portem przeznaczenia, szansą na pomnożenie majątku i ziemią obiecaną lub przeciwnie – obszarem zesłania, celem wywózek i wysiedleń, dla wielu, którzy znaleźli tu rodzinne szczęście, okazał się życiową przystanią na dobre i złe, miastem wybranym i ukochanym, darzonym estymą i sentymentem, wspominanym ze łzą w oku krajem lat dziecinnych, szumnej młodości, wiecznych przyjaźni, w końcu – miejscem wiecznego spoczynku.

Organizatorzy chcieliby za pośrednictwem wydarzeń kulturalnych składających się na tegoroczną edycję IV Grodziskich Spotkań Wielokulturowych „Sploty” opowiedzieć o tych, których drogi skrzyżowały się w naszym mieście. W tej opowieści występują zarówno ci, którzy poprzez tradycje rodzinne wrośli w ziemię grodziską i czują się tu gospodarzami, jak i nomadzi, tułacze, przybysze, imigranci, przynoszący tu swoją kulturę, religię, obyczaje, talenty, umiejętności, sztukę, ale także język, sposób myślenia i przeżywania rzeczywistości, duchowość, uczucia.

Zapraszamy do współtworzenia tej opowieści wszystkich, którzy dostrzegają bogactwo ukryte w wielości i różnorodności, nie lękają się spotkania z nieznanym, chcą poszerzyć swoje horyzonty, lepiej poznać i zrozumieć świat, który nas otacza.

Przystań do SPLOTÓW, przystań na chwilę, przystań na dobre.

Wtorek, 24 Stycznia 2017, 15:55:58