Dzień Bezpiecznego Internetu w Grodzisku Mazowieckim - 6-7 lutego 2017 r.

Przed nami pracowity tydzień. Od 6 lutego w Grodzisku Mazowieckim obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. To duże wydarzenie, które obejmuje swoim zasięgiem wszystkie z grodziskich szkół gimnazjalnych, średnich i zawodowych.

"Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundację Dzieci Niczyje) – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Partnerem DBI 2017 jest Facebook. Tegoroczne wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem przez Minister Edukacji Narodowej Annę Zalewską, Minister Cyfryzacji Annę Streżyńską, Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka oraz Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Marcina Cichego.

DBI obchodzić będziemy 7 lutego 2017 r. pod hasłem „Razem zmieniamy internet na lepsze”. Podczas 13. edycji wydarzenia w Polsce organizatorzy chcą zwrócić uwagę na rolę każdego użytkownika internetu w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Podczas obchodów DBI szczególnie podkreślony zostanie potencjał internetu, który dzieci mogą wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami jak również jako formę twórczej rozrywki"*.

W Grodzisku Mazowieckim rozszerzyliśmy formułę Dnia Bezpiecznego Internetu, co pozwala nam mówić o Dniach Bezpiecznego Internetu. W tym roku do podejmowanych przez nas działań włączeni zostali przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miejskiej z Grodziska Mazowieckiego. Przez ostatnie tygodnie spotykaliśmy się i szukaliśmy najlepszych pomysłów na dotarcie do młodych ludzi z problematyką bezpieczeństwa w sieci. Dzięki naszym staraniom wraz z Burmistrzem Grodziska Mazowieckiego możemy zaprosić na Dzień Bezpiecznego Internetu, który rozpoczyna się już 6 lutego, a kończy się 8 lutego dużą uroczystością w sali widowiskowej grodziskiego Centrum Kultury.

6 lutego zostaliśmy zaproszeni do Gimnazjum nr 3 w Grodzisku Mazowieckim, gdzie organizowane były happeningi, które mają na celu przybliżyć tematykę bezpieczeństwa w sieci i pokazać uczniom, że życie poza siecią internetową też jest możliwe.

Przez kilka tygodni pracowaliśmy z Młodzieżową Radą Miejską nad happeningiem, który zostanie zorganizowany w grodziskich szkołach 7 lutego. Dzięki naszym pomysłom i pracy Macieja Ostaszkiewicza powstała naklejka z kodem QR, który przekierowuje do strony internetowej www.bibliotekawsieci.pl Na stronie tej znajdziecie film, który ostrzega przed udostępnianiem zbyt wielu informacji na swój temat w mediach społecznościowych. Znajdują się tam także informacje na temat Dnia Bezpiecznego Internetu oraz wiadomości dotyczące 8 lutego, a więc inauguracji DBI w Grodzisku Mazowieckim. Naklejki rozdawane będą w szkołach gimnazjalnych, średnich i zawodowych we wtorek 7 lutego.

8 lutego w sali widowiskowej Centrum Kultury opowiemy o happeningach organizowanych w poniedziałek i wtorek w grodziskich szkołach. Pokażemy, że grodziska młodzież jest żywo zainteresowana bezpieczeństwem w sieci. Następnie poprowadzimy debatę, w ramach której przedstawiciele Policji i Młodzieżowej Rady Miejskiej, psycholog oraz Krzysztof Piersa, autor książki „Komputerowy ćpun” odpowiadać będą na pytania odnoszące się do funkcjonowania młodzieży w Internecie i możliwości, jakie daje rozwój nowych technologii. Po przerwie, podczas której będzie można porozmawiać z pisarzem i pozostałymi gośćmi oraz kupić książkę, obejrzymy film Wernera Herzoga – „Lo i stało się. Zaduma nad światem”. W artystycznej formie jego twórcy przedstawili historię Internetu, wynikające z niego zagrożenia oraz etapy rozwoju nauki, która dzięki nowym mediom może przekraczać dotąd nieprzekraczalne granice. Co najważniejsze, Herzog pokazuje zwłaszcza moralne i społeczne konsekwencje rozwoju technologii.

*Więcej na stronie www.dbi.pl.

Biblioteka główna | Poniedziałek, 06 Lutego 2017, 18:42:59