Japonia w Pawilonie Kultury!

Seniorzy z Osiedlowego Klubu „Kopernik” mogli w poniedziałek zetknąć się z kulturą i sztuką Japonii. Anna Wojciul opowiedziała o ukiyo-e. Tak określa się twórczość malarską oraz drzeworytową XVII i XIX wieku. „Pierwsze ukiyo-e (…) to, po prostu, czarno-białe drzeworyty nazywane prymitywnymi. Później artyści stopniowo zaczęli ręcznie wypełniać swoje drzeworyty kolorem (z reguły czerwienią albo czerwonawym brązem i zielenią), ale początkowo tylko nieznacznie podnosiło to artystyczne walory ukiyo-e. Nie mniej pragnienie używania kolorów pozostało żywe i około połowy XVIII wieku wypracowano technikę wielobarwnego druku (…). Wielu artystów ukiyo-e słynęło z przedstawień kobiecego piękna”* – pisze Paul Varley w książce „Kultura japońska”.

Anna Wojciul przybliżyła seniorom również tradycję gejszy i jej życie codzienne. Wykład urozmaicony został pięknymi zdjęciami.

Japonia może oczarować każdego. Sądzimy więc, że to nie ostatni wykład o tej tematyce, który zostanie przedstawiony w Pawilonie Kultury na spotkaniach seniorów.

*P. Varley, Kultura japońska, Wydawnictwo Uniwersytetu Japońskiego, Kraków 2006, s. 193-197. Książkę można wypożyczyć w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży.

Filia 2 | Środa, 22 Lutego 2017, 14:56:44