< >
Zadzwoń lub napisz do nas!
22 120 29 00

 

Aktualności i wydarzenia

Filtruj aktualności: Zobacz wszystkie
Przystanek Historia i Żołnierze Wyklęci

2 marca odbyły się spotkania z młodzieżą w ramach cyklu Przystanek Historia. Uczniowie wysłuchali wykładu – "Trzeci pogrzeb Anody – losy Żołnierzy Wyklętych" oraz obejrzeli film – „Inka są sprawy ważniejsze niż śmierć”.

W filmie ukazano m.in. skomplikowane i tragiczne losy rodziny „Inki”, która bardzo wcześnie, bo jako 15-letnia dziewczyna, została osierocona. Oboje rodziców straciła w 1943 roku – Niemcy rozstrzelali jej matkę, Eugenię we wrześniu tego roku w lesie pod Białymstokiem. Ojciec Siedzikówny – zesłaniec syberyjski, zmarł trzy miesiące wcześniej w Teheranie jako żołnierz Armii Andersa.

W dokumencie wykorzystano relacje weteranów AK-WiN oraz członków rodziny „Inki”, do których dotarł od lat zajmujący się losami sanitariuszki historyk z gdańskiego oddziału IPN – Piotr Szubarczyk. Jednym z rozmówców jest wuj Siedzikówny, Brunon Tymiński.

Reżyser filmu – Jacek Frankowski zajmuje się nie tylko dokumentacją filmową, ale jest też rysownikiem-karykaturzystą. W 2010 roku nakręcił film „Martyrologia leśników. Katyń, Sybir, Kresy”. Więcej na stronie Instytutu Pamięci Narodowej!

Zobacz zapowiedź filmu!

Zajęcia prowadzone są przez edukatorów z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 16 marca!

Więcej informacji o Przystanku Historia!

Biblioteka główna | Piątek, 03 Marca 2017, 16:39:47