Spotkanie z Krzysztofem Piersą!

Na 12 czerwca zaprosiliśmy do naszej biblioteki po raz kolejny Krzysztofa Piersę, autora książki „Komputerowy ćpun”. Wcześniej odwiedził on nas w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. Krzysztof Piersa jest człowiekiem, którego biografia dla wielu młodych ludzi może stać się motywem do przyjrzenia się własnemu funkcjonowaniu w sieci i w przestrzeni gier komputerowych.

Krzysztof Piersa pokazuje, jak wiele traci gracz. Zamiast rozwijać własne pasje, spełniać marzenia, realizować się na wielu polach w świecie rzeczywistym, czasem przez kilkanaście godzin nie odchodzi od komputera. O tych i wielu innych problemach będzie można porozmawiać z Krzysztofem Piersą 12 czerwca w sali widowiskowej Centrum Kultury. Tym razem spotka się on z młodzieżą ze szkół średnich.

Po spotkaniu z autorem „Komputerowego ćpuna” będzie można obejrzeć film Wernera Herzoga – „Lo i stało się. Zaduma nad światem”. W pięknej, artystycznej formie jego twórcy przedstawili historię internetu, wynikające z niego zagrożenia oraz etapy rozwoju nauki, która dzięki nowym mediom może przekraczać dotąd nieprzekraczalne granice. Kiedy będziemy mogli tweetować myśli? Czy mistrzostwa świata w piłce nożnej w 2050 roku wygrają roboty? I czy istnieją jeszcze miejsca, gdzie nie docierają fale elektromagnetyczne? Odpowiedzi na te pytania pojawiają się w „Lo i stało się. Zaduma nad światem”.

Legendarny dokumentalista Werner Herzog, który ma swoim koncie nominację do Oscara, w najnowszym filmie bierze na warsztat internet – od jego początków do najbardziej oddalonych zakątków. Podróż zaczyna od samych źródeł cyfrowej rewolucji – znajdujemy się w pokoju na Uniwersytecie Kalifornijskim, skąd w 1969 roku został wysłany pierwszy mail. Herzog udowadnia, że moment, w którym internet zacznie „śnić sam o sobie” jest już bardzo bliski. Prowadzi widzów poprzez szereg prowokacyjnych rozmów, które pokazują, w jaki sposób internet przekształcił praktycznie wszystkie elementy realnego świata – od biznesu, przez edukację, podróże kosmiczne, po opiekę zdrowotną i w końcu osobiste relacje. Jeden z naukowców pokazuje, jak wygląda wyobraźnia robota, i zadaje niewygodne pytanie: czy otoczeni inteligentnymi maszynami na pewno będziemy wciąż potrzebowali towarzystwa drugiego człowieka?

Zapraszamy 12 czerwca, na godzinę 11.45 do sali widowiskowej Centrum Kultury. Jeśli są jakieś pytania, które chcielibyście zadać Krzysztofowi Piersie, prześlijcie je na adres: magda@biblioteka.grodzisk.pl Wybierzemy najciekawsze i zadamy je podczas spotkania.

Biblioteka główna | Czwartek, 08 Czerwca 2017, 08:31:15