O książkach w radiu w każdy wtorek

Data publikacji: 27/10/2020

Radio Bogoria

 

„Co nowego w bibliotece?” to audycja biblioteczna, którą prowadzimy w każdy wtorek o godzinie 15:30 na antenie Radia Bogoria 94,5 FM.

Rozmawiamy o książkach, zapraszamy Gości, prowadzimy wywiady, opowiadamy o najciekawszych wydarzeniach bibliotecznych!

W najbliższej audycji, 27 października, Magda Żerek opowie Wam o wyjątkowej książce, która wkrótce będzie dostępna w Bibliotece Głównej (sprawdź dostępność w Katalogu on-line tutaj) natomiast jest już dostępna on-line na Legimi (więcej o usłudze kodów Legimi przeczytacie tutaj.).

Zachęcamy Was do czytania świetnej, ironicznej powieści debiutanckiej „Pustostany” Doroty Kotas. Książka otrzymała Nagrodę Conrada oraz Nagrodę Literacką “Gdynia”.

„Pustostany” zostały wybrane przez czytelników i kapitułę nagrody jako najlepszy debiut prozatorski 2019 roku. Autorka jest zwyciężczynią wielu konkursów, m.in. na reportaż o sytuacji osób LGBT+ w małych miastach w Polsce, zajęła też pierwsze miejsce w konkursie „Człowiek z pasją”.

W uzasadnieniu nominacji do Nagrody Conrada możemy przeczytać:

„W pustostanach na Grochowie wiele się dzieje: ktoś odbiera korespondencję, opiekuje się roślinami, zostawia jedzenie na stole. Po śmierci trwa życie – jakby nikt nie umarł, tylko na chwilę wyszedł po zakupy na bazar. Śmierć jest bezpieczna i wydarza się mimochodem. W rzeczywistości na wpół magicznej jest też miejsce na lęk, samotność, trudności adaptacyjne, czułość i poczucie humoru. To surrealistyczna historia o mieszkaniu w starym domu w Warszawie – w strasznie dziwnym mieście”.

…i chyba także w strasznie dziwnym kraju. Bo w „Pustostanach” przede wszystkim w ironiczny sposób bohaterka przygląda się naszej współczesności i ją ocenia. Według nas jest to przede wszystkim książka, która bardzo dużo mówi nam o nas samych, o otaczających nas ludziach. Dawno nikt tak trafnie nie opisał w powieści Polaków.

 

 

 

„Pustostany” będą wkrótce dostępne w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży w Mediatece. Możecie czytać je również na platformie e-booków Legimi, do której kody rozdajemy od 2 listopada. Liczba kodów jest ograniczona!

 

 

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Menu

Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki

ul. 3 Maja 57
05-825 Grodzisk Mazowiecki

tel: 22 120 29 00
kontakt@biblioteka.grodzisk.pl