„zORIENTOwani: Literatura, kultura i społeczeństwo państw Orientu” to projekt na który pozyskaliśmy dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt składać się będzie z cyklu spotkań z autorami i ekspertami, którzy poprowadzą zarówno wykłady jak również warsztaty umożliwiające przybliżenie literatury, kultury i społeczeństwa Dalekiego oraz Bliskiego Wschodu. Dzięki nowatorskiemu – łączącego formy: wykładową, warsztatową oraz szkoleniową – podejściu do przedstawienia wspomnianych kręgów kulturowych za pośrednictwem wybitnych polskich ekspertów i naukowców, przekazana zostanie wiedza specjalistyczna, do której jako laicy rzadko mamy dostęp.
Wzrastająca w XXI wieku potęga gospodarcza państw szeroko rozumianego Orientu przyczynia się do wzrostu zainteresowania kulturą, literaturą i życiem społecznym poszczególnych państw Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Również rozwijająca się wśród Polaków turystyka do państw Orientu wpływa na wzrost zapotrzebowania na kompetentne i interdyscyplinarne przekazanie informacji o tych państwach. W ostatnich latach, Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki odpowiedziała na zapotrzebowanie lokalnej młodzieży, chcących poznawać literaturę dalekowschodnią, poprzez zorganizowanie działu z japońskimi komiksami-mangami oraz organizację spotkań „Omake manga” promujących ten rodzaj publikacji. Ogromne zainteresowanie z jakim spotkał się ten projekt, przyczyniło się do konieczności zaspokojenia ciekawości czytelników (nie tylko młodzieży, ale wszystkich grup wiekowych) poprzez nowe projekty promujące literaturę orientalną, ale również zadań wzmacniających ofertę naszego ośrodka w animacji kultury związanej z Dalekim oraz Bliskim Wschodem oraz zapewnienia dostępu do wiedzy eksperckiej z zakresu wiedzy o społeczeństwach państw Orientu. Odpowiedzią na tego rodzaju potrzeby lokalnej społeczności jest projekt „zORIENTOwani: Literatura, kultura i społeczeństwo państw Orientu”.
W pomoc w zorganizowaniu tego przedsięwzięcia włączyła się nasza wieloletnia Czytelniczka, mieszkanka Grodziska Mazowieckiego. Osobą, która zainicjowała projekt jest Olga Barbasiewicz, doktor nauk społecznych, posiadająca również wykształcenie wyższe magisterskie w zakresie kulturoznawstwa o specjalności japonistyka. Na co dzień dr Barbasiewicz jest adiunktem w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz wykładowcą na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Koordynatorka jest również laureatką Stypendium dla Wybitnych Młodych Naukowców na lata 2018-2021, przyznanego przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Olga Barbasiewicz jest autorką kilkudziesięciu artykułów naukowych, redaktorką i autorką książek poruszających tematykę orientalistyczną oraz popularyzatorką wiedzy m.in. poprzez organizację wystaw, wykłady na Uniwersytetach Trzeciego Wieku oraz Uniwersytetach Dziecięcych. Organizatorka licznych konferencji i wydarzeń promujących kulturę – głównie Japonii. Do 2013 roku prezes Klubu Byłych Studentów Uczelni Japońskich w Polsce, działającego przy Ambasadzie Japonii. Konsultant kulturowy i doradca w zakresu kultury biznesowej państw Dalekiego Wschodu. Zwolenniczka i orędowniczka popularyzacji badań naukowych wśród lokalnych społeczności.
Wszystkie wydarzenia organizowane w ramach projektu będą dostępne
w wersji on-line na naszym fanpage’u na Facebooku.
Bądź na bieżąco, Polub nas na Facebooku!
PATRONAT:
Instytut Konfucjusza w Krakowie
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.