“Historia i początki mangi”

Data publikacji: 03/09/2021

Projekt “Tuszem na papierze – Świat oczami mangaków”  to projekt na który pozyskaliśmy dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu.  To projekt multimedialny, składający się z dwóch modułów.

Pierwszy moduł to cykl artykułów przedstawiających sylwetki i dzieła najbardziej znanych, klasycznych już twórców japońskich komiksów. Prace większości z nich można znaleźć w naszej bibliotece lub je zamówić! Chcemy przybliżyć najbardziej wartościowe pozycje na polskim rynku i ich twórców. Artykuły można przeczytać tutaj.

Drugi moduł to cykl szkoleń on-line o wybranych zagadnieniach  z tematyki mangowej – historia mangi, wpływy sztuki europejskiej na japoński komiks, studio Ghibli czy ekranizacje mangi. Już dziś zapraszamy na pierwszy wykład z tego cyklu!

WYKŁAD BĘDZIE TŁUMACZONY NA JĘZYK MIGOWY! DO FILMU ZOSTANĄ DODANE NAPISY DLA OSÓB NIESŁYSZĄCYCH!

Wykład on-line “Historia i początki mangi”

Słowo manga składa się z dwóch znaków, odczytywanych jako: „Man” i „Ga” – czyli „spontaniczne” i „obrazy”. Samo słowo zostało użyte pierwszy raz pod koniec XVIII wieku, a w XIX wieku zyskało na popularności dzięki pracom artysty ukiyo-e (czyli autora drzeworytów) Hokusaia (właściwie Katsushika Hokusai, znanego przede wszystkim z grafiki „Wielka Fala Kanagawa”). Można by więc powiedzieć, że początki współczesnej mangi pochodzą z  tego okresu, okresu Edo.

To błąd. Początki japońskiego komiksu sięgają aż XII wieku, kiedy pojawiły się pierwsze ilustracje przedstawiające krótkie historyjki komediowe ze zwierzętami. A także zwojów emaki, gdzie w miarę rozwijania tkaniny lub pasa papieru, śledziło się namalowaną na nim historię. Jednak dopiero otworzenie się Japonii, po blisko 300 letniej izolacji, oraz wpływy amerykańskiego rysunku satyrycznego i komiksu nadały mandze znaną nam, współczesną postać.

Zapraszamy na fascynującą podróż w głąb historii, by poznać początki jednego z najpopularniejszych rodzajów komiksu na świecie. Poprowadzi nas Anna Wojciul – historyk sztuki, bibliotekarka z kilkuletnim doświadczeniem, związana z środowiskiem mangowym od lat 90-tych. Anię znajdziecie w Filii nr 1 w Kadach! To również ona odpowiada za dobór mangi dostępnej na naszych bibliotecznych półkach.

Wykład odbędzie się na żywo jako transmisja na naszym profilu na Facebooku dnia 28 września o godzinie 18:00. Transmisja zostanie zapisana i opublikowana w formie filmu na naszym kanale YouTube.

Partnerzy:

Tanuki.pl

Waneko.pl

Hanami.pl

MBP Szczecin

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.