JESTEŚMY LIDEREM!

Data publikacji: 08/01/2021

 

Mazowiecki Lider Cyfryzacji to my! Nasza biblioteka zwyciężyła czwartą edycję konkursu “Samorządowy Lider Cyfryzacji” organizowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

 

Konkurs wyróżnia i promuje najlepsze i najbardziej dojrzałe projekty teleinformatyczne realizowane na Mazowszu. Nagroda w konkursie to wyróżnienie dla instytucji, które przedstawiły swoje rozwiązania w obszarze zastosowań nowoczesnych technologii cyfrowych i systemów informacyjno-komunikacyjnych, a ich wdrożenie pozytywnie wpłynęły na jakość życia mieszkańców. Samorząd Województwa Mazowieckiego wspiera rozwój cyfryzacji w regionie wyróżniając lokalne samorządy za ich autorskie i innowacyjne pomysły w dziedzinie technologii cyfrowych i e-usług.

Więcej o konkursie oraz innych wyróżnionych można przeczytać na stronie Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Zwycięzca konkursu – Urząd Miejski w Grodzisku Mazowieckim – przedstawił projekt naszej instytucji – Biblioteki Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki – o nazwie „eBiblioteka liderem cyfryzacji na Mazowszu”. Komisja doceniła między innymi to, że na stronie internetowej Biblioteki można skorzystać z usługi zapisów on-line do biblioteki. Wszelkie formalności związane z wydaniem karty bibliotecznej można załatwić, siedząc w domu przed komputerem. Rezerwacja książek on-line pozwala na wypożyczenie czytelnikowi interesujących go pozycji poprzez system, który jednocześnie informuje bibliotekarza o wpłynięciu zamówienia. O możliwości odbioru książki czytelnik dowiaduje się za pośrednicwem poczty e-mail i SMSa. Sam budynek biblioteki został wyposażony w urządzenie zwane „Wrzutnią”, które pozwala na zwrot wypożyczanych materiałów przez całą dobę bez wchodzenia do budynku, natomiast samoobsługowe stanowisko biblioteczne (połączone z systemem bibliotecznym), pozwala czytelnikowi na sprawdzenie swojego konta, dokonanie zwrotu lub wypożyczenie książki na własną rękę. Książkomat na stacji PKP, aplikacja z katalogiem on-line, karta w telefonie… Ponadto, w ramach przedstawionego wdrożenia, strona internetowa biblioteki integruje kilkanaście bibliotek z obszaru województwa mazowieckiego na portalu mojaebiblioteka.pl. Ten ostatni projekt był pionierski na Mazowszu, jaki przeprowadziła i zainicjowała nasza biblioteka. To kolejny raz gdy nasza biblioteka wygrywa niebranżowy konkurs oraz kolejny raz gry kultura triumfuje!

We współczesnym świecie nowoczesne rozwiązania techniczne oraz innowacyjne technologie są podstawą nowoczesnej administracji. Wygodne, zdalne załatwianie spraw, dostęp do elektronicznych wersji dokumentów, możliwość monitorowania postępu spraw – to przysłowiowy klucz do sukcesu w obsłudze klienta. Dzięki e-usługom samorządy oraz instytucje otrzymały możliwość pełniejszego zaspokajania potrzeb mieszkańców, a będąc bliżej ludzi i ich spraw, mają szansę wychodzić naprzeciw ich potrzebom i oczekiwaniom. Gratuluje zwycięzcom kreatywnych pomysłów i skutecznego ich wdrożenia – powiedział marszałek Adam Struzik.

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Menu

Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki

ul. 3 Maja 57
05-825 Grodzisk Mazowiecki

tel: 22 120 29 00
kontakt@biblioteka.grodzisk.pl