Klub Rodzica MamyTeka

Data publikacji: 21/01/2020

 

Klub Mam, MamyTeka, wraca w nowej odsłonie!

Zapraszamy na cykl warsztatów, prowadzonych przez Alicję Niewęgłowską, w oparciu o książki i podejście Jespera Juula.

Będziemy spotykać się raz w miesiącu.

Daty i godziny spotkań sprawdzisz w Kalendarzu wydarzeń.

Alicja Niewęgłowska to trenerka Familylab, mama Aleksandra i Natalki. Zajmuje się budowanie relacji i komunikacją między dorosłymi i dziećmi opartą o autentyczność i wzajemny szacunek. Prowadzi seminaria, warsztaty oraz grupy wsparcia dla rodziców, prowadzi swój fanpage na Facebooku.

Jesper Juul to terapeuta rodzinny i pedagog, światowej sławy znawca i autorytet. Urodził się 18 kwietnia 1948 roku w Danii. Jego książki natychmiast stają się bestsellerami. W Danii założył Skandynawski Instytut Kemplera, który miał za zadanie kształcić pedagogów i nauczycieli. Jesper Juul to jeden z liderów przełomu we współczesnej pedagogice. Jednym z jego wielkich osiągnięć jest odejście od wychowania autorytarnego, które przez długi czas panowało w wielu krajach. Autor podważył słuszność stosowania kar, przemocy fizycznej i psychicznej oraz zaprzeczył, jakoby bezwzględne posłuszeństwo dzieci było wartością nadrzędną. Wykorzystując swoje hipotezy, stworzył zupełnie nowy paradygmat wychowawczy, opierający się na zaufaniu do kompetencji, jakie naturalnie posiada każde dziecko. Autor zaznacza często, że żadna metoda wychowawcza nie jest w stanie zastąpić autentycznej i głębokiej relacji dziecka z dorosłym. Jego przełomową i okrzykniętą bestsellerem książką okazało się “Twoje kompetentne dziecko”. Do dziś stanowi ona jedną z najbardziej cenionych współczesnych pozycji na temat wychowania, po którą sięgają miliony czytelników. Duński pedagog podkreśla, że istnieją różne drogi wychowania, ale by zrozumieć zachowanie naszych dzieci, przede wszystkim powinniśmy traktować dzieci poważniej. Mądrzy rodzice powinni wiedzieć lub chcieć się nauczyć, że “dzieci nie potrzebują doskonałych rodziców, ale autentycznych ludzi z krwi i kości, którzy może nie wiedzą wszystkiego, ale są za to stale gotowi, żeby się rozwijać”. Do najsłynniejszych książek Jespera Julla należą: “Nastolatki. Kiedy kończy się wychowanie?”, “Zamiast wychowania”, “Twoja kompetentna rodzina”, “Kryzys szkoły”, “Rodzic jako przywódca stada” czy “Przestrzeń dla rodziny”. Jesper Juul jest również założycielem fundacji pedagogicznej. Fundacja Familylab International, która działa również i w naszym kraju jako Familylab Polska, oferuje warsztaty dla rodziców, które pomagają w budowanie dobrych relacji z dziećmi.

Szczegółowe opisy warsztatów:

  1. Seminarium: Sztuka mówienia NIE z czystym sumieniem

„Nie dostaniesz”, „nie wolno”, „nie zgadzam się”, „nie kupię ci”, „nie ma”. Często słyszeliśmy takie komunikaty w dzieciństwie. Jako dorośli – rodzice, opiekunowie, wychowawcy – chcemy robić zupełnie odwrotnie. Zgadzamy się na wiele rzeczy, pozwalamy decydować, nie dbając o siebie i… dzieci. Seminarium „Sztuka mówienia NIE z czystym sumieniem” jest poświęcone komunikowaniu granic w relacji, nie tylko z dziećmi.

  1. Seminarium: Jestem OK, taki jaki jestem

Zdrowe poczucie własnej wartości pozwala rozwijać swój potencjał, wykorzystywać własne talenty, ale jest również ważne w naszym życiu społecznym. To dzięki niemu budujemy jakościowe i satysfakcjonujące relacje z ludźmi, funkcjonujemy zgodnie z wartościami. Poczucie własnej wartości stanowi też psychospołeczny system odpornościowy człowieka. Seminarium „Jestem OK taki, jaki jestem” dotyczy kluczowego dla rozwoju dziecka obszaru -poczucia własnej wartości.

  1. Seminarium: Dorosły jak latarnia morska

Jako rodzice, opiekunowie, wychowawcy towarzyszymy dzieciom w pierwszych kilkunastu latach ich życia. Dzieci są kompetentne, ale brakuje im życiowego doświadczenia, które możemy zaoferować im my – dorośli będąc mądrymi przewodnikami. Seminarium „Dorosły jak latarnia morska” dotyczy mądrego przewodnictwa dorosłych w życiu dzieci.

  1. Seminarium: Agresja – niebezpieczne tabu

Świadomość tego, jak działa agresja, skąd się bierze i czemu służy, pozwala wykorzystać ją w sposób konstruktywny. Unikanie wszelkiego kontaktu z agresją często prowadzi do całkowitego braku kontaktu z własną siłą. Choć najchętniej wyeliminowalibyśmy ją z własnego życia, dla wszystkich będzie lepiej, kiedy nauczymy się o niej rozmawiać i zaczniemy ją rozumieć. Seminarium „Agresja – niebezpieczne tabu” jest poświęcone pogłębieniu rozumienia agresji, rozpoznawania jej znaczenia w naszym życiu.

  1. Seminarium: Dziecko w szkole

Świat wokół się zmienia w szybkim tempie. Niezmienna w tym wszystkim pozostaje… szkoła. W tym rozdźwięku warto towarzyszyć dziecku tak, by jak najlepiej radziło sobie z wyzwaniami edukacji szkolnej. Jak oddać dziecku odpowiedzialność za edukację szkolną, jednocześnie nie pozostawiając go samego? Jak funkcjonować w triadzie ja – moje dziecko – szkoła? Między innymi na te pytania będzie można sobie odpowiedzieć po seminarium. Seminarium „Dziecko w szkole” jest poświęcone umiejętności towarzyszenia dziecku w procesie edukacji szkolnej.

  1. Nastolatek w rodzinie – kiedy kończy się wychowanie

Czy życie z nastolatkiem musi oznaczać ciągłe konflikty? Czy jedyna droga do uzyskania autonomii to bunt? Czy powinno mnie niepokoić, że moje nastoletnie dziecko się nie buntuje? Jak zrozumieć kogoś, kto teraz tak bardzo różni się ode mnie – dziwnie się ubiera, ma dziwną fryzurę, słucha zupełnie niezrozumiałej dla mnie muzyki i komunikuje się półsłówkami? Jak być mądrym rodzicem nastolatka? Jak zaoferować mu swoje wsparcie, żeby mógł z niego skorzystać? Gdzie stawiać teraz granice? Na co pozwalać? Jak rozmawiać o szkole? Im więcej tego rodzaju pytań postawią sobie rodzice dorastającego dziecka, tym większa szansa, że przez nastoletni wiek swoich dzieci przejdą razem konstruktywnie. Seminarium „Nastolatek w rodzinie – kiedy kończy się wychowanie?” jest poświęcone relacji rodzic, dorosły – nastolatek.

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Menu

Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki

ul. 3 Maja 57
05-825 Grodzisk Mazowiecki

tel: 22 120 29 00
kontakt@biblioteka.grodzisk.pl