#ecorevolutionbooks. Książkowa ekorewolucja, czyli jak literatura zmienia życie. To projekt, dzięki któremu chcemy pokazać, jak ważna jest kultura i jak łatwo literatura może zmieniać życie każdego człowieka, który tylko zechce wziąć książkę do ręki.
Na jednym z pierwszych spotkań, po otrzymaniu literackiej Nagrody Nobla, Olga Tokarczuk powiedziała, że literatura może zmieniać świat. Z młodzieżą, z która współpracujemy chcemy zawalczyć o zmiany klimatyczne i ochronę środowiska w naszym w kraju. Chcemy pokazać, jak ważne jest ekologiczne życie, ochrona zwierząt i roślin. Wspólnie wyszukaliśmy autorów, którzy tak jak my, obawiają się o przyszłość naszej planety. Zorganizujemy spotkania, warsztaty, wydarzenia charytatywne, na które zaprosimy dzieci, młodzież i dorosłych. Działamy międzypokoleniowo dla przyszłych pokoleń. Zmienimy świat, a literatura podpowie nam, jak to zrobić. Zachęcamy młodzież, zwłaszcza uczniów klas ósmych, aby dołączali do naszego projektu w ramach wolontariatu.
Projekt rozpoczynamy spotkaniem z Aretą Szpurą, autorką książki „Jak uratować świat? Czyli, co dobrego możesz zrobić dla planety”. To spotkanie, z zachowaniem wszystkich procedur bezpieczeństwa, odbędzie się w Bibliotece Głównej przy ul. 3 Maja 57, 8 października o godzinie 18:00 (więcej informacji w osobnym artykule i na naszej stronie na Facebooku).
Areta Szpura jest aktywistką ekologiczną, propagatorką ruchu less waste, współzałożycielką marki Local Heroes. Jeszcze niedawno Areta Szpura robiła furorę w przemyśle modowym. Ubrania marki Local Heroes, której jest współzałożycielką, nosiły Rihanna, Miley Cyrus, Ellie Goulding, Kylie Jenner czy Justin Bieber. Jednak w ciągu dwóch ostatnich lat całkowicie zmieniła kierunek swoich działań. Wiedząc, jak bardzo przemysł tekstylny wpływa na produkcję odpadów na świecie, porzuciła dotychczasową działalność i skupiła się na poszukiwaniu sposobów na ratowanie planety. W tym czasie Areta Szpura została Kobietą Roku Glamour 2018, wielokrotnie udzielała wywiadów jako ekspertka w temacie ekologii i zero waste, od stycznia 2019 prowadzi swoją kolumnę Eko strefa w „Glamour”. Wraz z redakcją serwisu Noizz zapoczątkowała akcję „Tu pijesz bez słomki”. Książka jest naturalną konsekwencją jej zaangażowania i działań na forum publicznym.
W ramach projektu zaplanowaliśmy jeszcze, 27 października, warsztat ekologiczny z Niką Jaworowską-Duchlińską i Karoliną Grabarczyk, autorkami książki „I ty możesz zmienić świat. 42 inspirujące historie o niezwykłych dzieciach”. Podczas spotkania dzieci poznają swoich rówieśników, którzy pomagają w ratowaniu świata i żyją ekologicznie.
Następnie młodzież zaangażowana w projekt zorganizuje dla swoich młodszych kolegów warsztat ekologiczny wokół książek – „Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie” oraz „Plastik fantastik?”. „Śmieci” otrzymała główną nagrodę w konkursie Mądra Książka Roku, zaś „Plastik fantastik?” – otrzymała Nagrodę Główną w konkursie “Świat przyjazny dziecku” organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka.
Naszą bibliotekę odwiedzi również Marta Sapała, która napisała zbiór reporterzy „Na marne”, w którym autorka pokazuje, ile jedzenia i innych dóbr materialnych wyrzucają Polacy i jak wiele niekorzystnie wpływających na naszą planetę nawyków posiada każdy z nas.
Wszystkie wydarzenia organizowane w ramach projektu będą dostępne
w wersji on-line na naszym fanpage’u na Facebooku.
Bądź na bieżąco, Polub nas na Facebooku!
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.