Kultura kulinarna Japonii

Data publikacji: 08/12/2020

zOrientowani

„zORIENTOwani: Literatura, kultura i społeczeństwo państw Orientu” to projekt na który pozyskaliśmy dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Projekt składać się będzie z cyklu spotkań z autorami i ekspertami, którzy poprowadzą zarówno wykłady jak również warsztaty umożliwiające przybliżenie literatury, kultury i społeczeństwa Dalekiego oraz Bliskiego Wschodu. Dzięki nowatorskiemu – łączącego formy: wykładową, warsztatową oraz szkoleniową – podejściu do przedstawienia wspomnianych kręgów kulturowych za pośrednictwem wybitnych polskich ekspertów i naukowców, przekazana zostanie wiedza specjalistyczna, do której jako laicy rzadko mamy dostęp.

14 grudnia o godzinie 18:00 zapraszamy na spotkanie dotyczące kultury kulinarnej Japonii (on-line na naszym Facebooku) z Magdaleną Tomaszewską-Bolałek!

Magdalena Tomaszewska-Bolałek to badaczka kultury kulinarnej, kierownik Food Studies na Uniwersytecie SWPS. Zajmuje się historią i antropologią jedzenia, a także turystyką oraz dyplomacją kulinarną. Zdobywczyni nagród kulinarnych w tym wielu Gourmand World Cookbook Awards, Prix de la Littérature Gastronomique, Diamond Cuisine Award i Nagrody Magellana. 🏆 Autorka książek takich jak „Tradycje kulinarne Japonii”, „Japońskie słodycze”, „Tradycje kulinarne Korei”, „Polish Culinary Paths”, „Tradycje kulinarne Finlandii”, „Deserownik” oraz “The Polish Table”. 📚 Koniecznie zajrzyjcie na bloga kulinarnego naszej prelegentki oraz jej smakowity profil na instagramie!

Słodycze to produkty, które jada się między posiłkami. W kulturze europejskiej kojarzone są z cukierkami czy czekoladą. Są również takie miejsca na świecie, jak Japonia, gdzie przekrój smaków słodyczy jest bogatszy, a one same często wyglądają, jak wyszukane, jadalne dzieła sztuki. O ciasteczkach ryżowych z kilkusetletnią tradycją, łakociach serwowanych podczas ceremonii herbacianej, specjałach przygotowywanych na różne święta oraz cukierniczym street foodzie porozmawiamy podczas spotkania z dr Magdaleną Tomaszewską-Bolałek! 🧁

Wszystkie wydarzenia organizowane w ramach projektu są dostępne  na Facebooku.

FB

 

zOrientowanych wspierają:

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich / Puls Azji / Wydawnictwo Kwiaty Orientu / Instytut Konfucjusza w Krakowie / Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha / Good Books /Radio Bogoria / Gazeta Bogoria

ℹ️ Projekt obejmuje przeprowadzenie serii szkoleń dla pracowników bibliotek, kadr kultury, zainteresowanych tematem z zakresu literatury wybranych państw Bliskiego i Dalekiego Wschodu, co wzmocni kompetencje i pozwoli na zdobycie nowych umiejętności w zakresie literaturoznawstwa. Szkolenia przedstawią kontekst historyczny i współczesny literatury wybranych państw.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Menu

Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki

ul. 3 Maja 57
05-825 Grodzisk Mazowiecki

tel: 22 120 29 00
kontakt@biblioteka.grodzisk.pl