Manga na YouTubie

Data publikacji: 30/09/2021

 

Zapraszamy na fascynującą podróż w głąb historii, by poznać początki jednego z najpopularniejszych rodzajów komiksu na świecie!

Wykład “Historia i początki mangi” odbył się na żywo jako transmisja na Facebooku dnia 28 września o godzinie 18:00. Wykład odbył się w ramach projektu “Tuszem na papierze” realizowanego przez Bibliotekę Publiczną Gminy Grodzisk Mazowiecki.

Prowadząca: Anna Wojciul – historyk sztuki, bibliotekarka z kilkuletnim doświadczeniem, związana z środowiskiem mangowym od lat 90-tych. Anię znajdziecie w Filii nr 1 w Kadach! To również ona odpowiada za dobór mangi dostępnej na naszych bibliotecznych półkach.

Słowo manga składa się z dwóch znaków, odczytywanych jako: „Man” i „Ga” – czyli „spontaniczne” i „obrazy”. Samo słowo zostało użyte pierwszy raz pod koniec XVIII wieku, a w XIX wieku zyskało na popularności dzięki pracom artysty ukiyo-e (czyli autora drzeworytów) Hokusaia (właściwie Katsushika Hokusai, znanego przede wszystkim z grafiki „Wielka Fala Kanagawa”). Można by więc powiedzieć, że początki współczesnej mangi pochodzą z tego okresu, okresu Edo.
To błąd. Początki japońskiego komiksu sięgają aż XII wieku, kiedy pojawiły się pierwsze ilustracje przedstawiające krótkie historyjki komediowe ze zwierzętami. A także zwojów emaki, gdzie w miarę rozwijania tkaniny lub pasa papieru, śledziło się namalowaną na nim historię. Jednak dopiero otworzenie się Japonii, po blisko 300 letniej izolacji, oraz wpływy amerykańskiego rysunku satyrycznego i komiksu nadały mandze znaną nam, współczesną postać.

Partnerzy:

Tanuki.pl

Waneko.pl

Hanami.pl

MBP Szczecin

                                                                                                                                                                                                                                                                                                    Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

 

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Menu

Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki

ul. 3 Maja 57
05-825 Grodzisk Mazowiecki

tel: 22 120 29 00
kontakt@biblioteka.grodzisk.pl