Nasza Mała Biblioteka. Międzynarodowy projekt w grodziskiej bibliotece!

Data publikacji: 24/03/2022

Z wielką satysfakcją realizujemy w naszej bibliotece projekt Nasza Mała Biblioteka. Na sezon 2021-2022 Wydawnictwo EZOP przygotowało nowy zestaw książek obejmujący wydawnictwa z Estonii, Litwy i Słowenii. Polskę reprezentują książki uznanych autorek: Anny Onichimowskiej i Liliany Bardijewskiej.

“Nasza Mała Biblioteka” to autorski projekt edukacyjny przeznaczony dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym 6-9 lat, który opiera się na współpracy wydawcy z nauczycielami, bibliotekarzami oraz rodzicami.

Tytułowa “mała biblioteka” to starannie wybrane pod względem literackim i ilustracyjnym książki, które mają zapoczątkować biblioteczkę młodego czytelnika. Autorem jest słoweńskie wydawnictwo KUD Sodobnost International, które od dziewięciu lat z powodzeniem realizuje ten projekt w Słowenii. Po sukcesie “Naszej Małej Biblioteki” w słoweńskich szkołach wydawnictwo KUD Sodobnost International postanowiło rozwinąć swój projekt, zapraszając do współpracy wydawców z innych krajów. W latach 2015-2016 odbyła się pierwsza międzynarodowa edycja projektu, w której wzięły udział wydawnictwa z Polski i Litwy, specjalizujące się w książkach dla dzieci i młodzieży.

Do udziału w drugiej edycji projektu zostały zaproszone oficyny: Paike ja Pilv z Estonii, Liels un mazs z Łotwy oraz ponownie Agencja Edytorska EZOP z Polski. W latach 2018-2019 projekt “Nasza Mała Biblioteka” był realizowany w ramach unijnego programu Kreatywna Europa Kultura.

Najważniejszym celem projektu “Nasza Mała Biblioteka” jest zainteresowanie dzieci czytaniem książek. Chcemy je przekonać, że warto czytać, bo książka to wspaniała przygoda. Chcemy, by do rąk dziecka trafiły książki wartościowe pod względem literackim, ilustracyjnym i edytorskim. Wybór dobrej książki dla młodego odbiorcy nie jest dziś łatwy. Wśród mnóstwa dostępnych w księgarniach tytułów trudno znaleźć te najlepsze. Projekt “Nasza Mała Biblioteka” ma w tym pomóc. W jaki sposób?

Zaprezentujemy sześć naszym zdaniem wyjątkowych, godnych polecenia książek. Przy wyborze kierowaliśmy się ich walorami literackimi, poznawczymi i plastycznymi. Wybraliśmy książki uznanych autorów i ilustratorów, uhonorowane nagrodami literackimi, graficznymi i edytorskimi.

Do książek przygotowano również “Łamigłówki Literackie”, które w sposób ciekawy i niebanalny (rebusy, krzyżówki, ćwiczenia językowe i manualne) przybliżą dzieciom fabułę książek oraz pomogą zaprzyjaźnić się z ich bohaterami. Ponadto przystępnie i atrakcyjnie przedstawią kulturę krajów biorących udział w projekcie.

Na sezon 2021-2022 przygotowano nowy zestaw książek obejmujący publikacje: z Estonii – “Sekretna kocia piekarnia” Heleny Läks z ilustracjami Reginy Lukk-Toompere, z Litwy – “Długaśna sąsiadka” Kęstutisa Kasparavičiusa, ze Słowenii – “Strasznowiłka i dzika zima” Jany Bauer z ilustracjami Caroline Thaw oraz z Polski – “Zielony wędrowiec” Liliany Bardijewskiej z ilustracjami Emilii Dziubak oraz “List do Ronaldo” i “Afera nie z tej ziemi” Anny Onichimowskiej z ilustracjami Oli Woldańskiej-Płocińskiej.

Przed Wami ciekawe, mądre, pięknie zilustrowane książki oraz “Łamigłówki Literackie” pełne zadań, rebusów, zabaw i konkursów!

Projekt realizowany jest we współpracy z zaproszonymi szkołami z gminy Grodzisk Mazowiecki.

Koordynatorką projektu w naszej bibliotece jest Maria Zdrojewska: m.zdrojewska@biblioteka.grodzisk.pl

Więcej informacji o projekcie na stronie Nasza Mała Biblioteka.

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Menu

Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki

ul. 3 Maja 57
05-825 Grodzisk Mazowiecki

tel: 22 120 29 00
kontakt@biblioteka.grodzisk.pl