Wolontariat

 

Każdy z czytelników biblioteki, który ukończył 13 lat

może należeć do wolontariatu bibliotecznego.

Wolontariat jest wspaniałą przygodą, której się nie zapomina!

 

Podstawowym celem wolontariatu  jest integracja lokalnej społeczności ludzi, którzy stanowią przedstawicieli różnych szkół i środowisk. W bibliotece mogą się poznać, porozmawiać o swoich pasjach i zainteresowaniach, ale też wspólnie przyczynić się do rozwoju czytelnictwa nie tylko w Grodzisku Mazowieckim. Wolontariusze pomagają w organizacji wydarzeń bibliotecznych, współtworzą ofertę dla młodzieży oraz pomagają w pracach biblioteki.

Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki jest jedną z najbardziej nowoczesnych placówek w Polsce. Jej przestrzeń i wyposażenie zostały pomyślane tak, by pozwolić na realizowanie najbardziej nowatorskich działań związanych z książką, ale też by cieszyć jej wyglądem. Praca w bibliotece uczy korzystania z najnowszych technologii, pozwala na podejmowanie wyzwań, które nie są możliwe do zrealizowania w innych placówkach. Przede wszystkim jednak uczy odpowiedzialności, kreatywności i współdziałania z dorosłymi oraz rówieśnikami. Na wolontariacie można się rozwijać i nabyć nowe kompetencje, które są potrzebne w planowaniu ścieżki kariery oraz podejmowaniu pracy

Wolontariuszem może zostać każdy, kto ukończył 13 lat, posiada kartę biblioteczną oraz podpisze “Porozumienie o współpracy” i uzyska pisemną zgodę rodzica na uczestnictwo w wolontariacie (w przypadku osób niepełnoletnich). Regulamin znajduje się do pobrania w zakładce Regulaminy.

Terminy spotkań/ważne informacje w sezonie jesienno-zimowym 2023/2024:

Twoje kroki do zostania wolontariuszem/wolontariuszką (zapisy tylko do końca września!)

 1. Załóż kartę biblioteczną.
 2. Wypełnij Formularz zapisów 
 3. Podpisz Porozumienie o współpracy i poproś rodzica o pisemną zgodę na umowie Tu pobierz umowę!
 4. Przyjdź do biblioteki w godzinach otwarcia i przekaż umowę bibliotekarzowi lub bibliotekarce. 

 

 • Drogie Wolontariuszki i Drodzy Wolontariusze, ferie są dobrym momentem na nadrobienie godzin na wolontariacie. Zapraszamy do pomocy do biblioteki w godzinach otwarcia

Poniedziałek 12:00-20:00

Wtorek 12:00-20:00

Środa 12:00-20:00

Czwartek 12:00-17:00

Piątek 9:00-17:00

Sobota 10:00-14:00

 • Kolejne spotkanie organizacyjne wolontariatu młodzieżowego, 12 marca, godz. 17:00 w Bibliotece Głównej (II p. Mediateki).
 • Pierwsze po feriach spotkanie czytelniczo-filmowe dla młodzieży odbędzie się w środę 28 lutego, godz. 17:00 w Bibliotece Głównej (II p. Mediateki). 
 • Pierwsze po feriach zimowych spotkanie organizacyjne odbędzie się 13 lutego (wtorek), godz. 17:00 Zapraszamy do Biblioteki Głównej (II p. Mediateki) przy ul. 3 Maja 57.
 • Obecność obowiązkowa wszystkich wolontariuszy i wolontariuszek na organizowanym wspólnie kiermaszu książki i spotkaniu autorskim. 16 grudnia (sobota), godz. 10:00-15:00 w Bibliotece Głównej.
 • Zapraszamy na kolejne spotkanie organizacyjne wolontariatu młodzieżowego 5 grudnia godz. 18:30.
 • Zapraszamy na kolejne spotkanie czytelniczo-filmowe dla młodzieży (13+) 5 grudnia godzina 17:00 w Bibliotece Głównej.
 • Zapraszamy do Biblioteki Głównej 15 listopada (sobota), godz. 10:00 na rozpoczęcie akcji czytelniczej Zaczytaj się z Misiem Krzysiem. Będą warsztaty i słodkości!
 • Zapraszamy do pomocy na Hali Widowiskowo-Sportowej w Grodzisku Mazowieckim w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości. 11 listopada (sobota), godz. 15:00-19:00. Mamy spotkanie autorskie i pomagamy w organizacji wydarzenia.
 • Zmiana! Warsztaty z Joanną Rusinek, które zaliczane są na liście obecności do spotkań autorskich, odbywają się już w tę sobotę, 4 listopada od godziny 12:00 do 14:00, a nie 7 listopada jak było na wydrukowanych listach. Zapraszamy zatem wszystkich, którzy nie wyjechali na długi weekend w sobotę do Biblioteki Głównej.
 • Wszystkich wolontariuszy i wszystkie wolontariuszki prosimy o obecność na spotkaniu autorskim z Weroniką Łodygą i Anną Krztoń, autorkami komiksu “Domestic Fluff”. 16 października (poniedziałek), godz. 18:00. Biblioteka Główna (II p. Mediateki).
 • Zapraszamy wszystkich wolontariuszy i wolontariuszki na wydarzenie, które nie znalazło się na liście obecności. Spotkanie z Karolem Wójcickim, “W pogoni za cieniem. Opowieść łowcy zaćmień” (tłumaczenie PJM), 4.10, godz. 18:00. Zalicza się ono do kategorii spotkań autorskich.
 • Kolejne spotkania organizacyjne wolontariatu: 18.10, 15.11, 5.12, godz. 18:30
 • Mamy jeszcze wolne miejsca na wolontariacie. Zainteresowane osoby zapraszamy do Biblioteki Głównej w godzinach otwarcia. 
 • 20 września (środa), godz. 17:00. Spotkanie rekrutacyjne do wolontariatu młodzieżowego. Biblioteka Główna (II p. Mediateki).
Plan spotkania:
 
 • 17:00 spotkanie z influencerką Karoliną Borkowską IG: come.book na temat tworzenia książkowych mediów społecznościowych
 • 17:45 rozmowa o zasadach funkcjonowania wolontariatu i bezpieczeństwa
 • 18:15 pytania i odpowiedzi
 • 18:30 zapisy
 
Wszystkich chętnych do uczestnictwa w wolontariacie zachęcamy do wypełnienia formularza: https://tiny.pl/cfq9h
 
Na wolontariat zapisujemy podczas spotkania 20 września. Formularz można uzupełnić po spotkaniu. Prosimy o obecność od godziny 17:00. O dodatkowych miejscach wolnych będziemy informować po spotkaniu.
 • Warunkiem niezbędnym do zapisania się na wolontariat, jest posiadanie własnej karty bibliotecznej!

Informacji o wolontariacie udziela koordynatorka wolontariatu Magdalena Żerek: m.zerek@biblioteka.grodzisk.pl

 

 

 

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Menu

Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki

ul. 3 Maja 57
05-825 Grodzisk Mazowiecki

tel: 22 120 29 00
kontakt@biblioteka.grodzisk.pl