Wolontariat

 

Każdy z czytelników biblioteki, który ukończył 13 lat

może należeć do wolontariatu bibliotecznego.

Wolontariat jest wspaniałą przygodą, której się nie zapomina!

 

Podstawowym celem wolontariatu  jest integracja lokalnej społeczności ludzi, którzy stanowią przedstawicieli różnych szkół i środowisk. W bibliotece mogą się poznać, porozmawiać o swoich pasjach i zainteresowaniach, ale też wspólnie przyczynić się do rozwoju czytelnictwa nie tylko w Grodzisku Mazowieckim. Wolontariusze pomagają w organizacji wydarzeń bibliotecznych, współtworzą ofertę dla młodzieży oraz pomagają w pracach biblioteki.

Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki jest jedną z najbardziej nowoczesnych placówek w Polsce. Jej przestrzeń i wyposażenie zostały pomyślane tak, by pozwolić na realizowanie najbardziej nowatorskich działań związanych z książką, ale też by cieszyć jej wyglądem. Praca w bibliotece uczy korzystania z najnowszych technologii, pozwala na podejmowanie wyzwań, które nie są możliwe do zrealizowania w innych placówkach. Przede wszystkim jednak uczy odpowiedzialności, kreatywności i współdziałania z dorosłymi oraz rówieśnikami. Na wolontariacie można się rozwijać i nabyć nowe kompetencje, które są potrzebne w planowaniu ścieżki kariery oraz podejmowaniu pracy

Wolontariuszem może zostać każdy, kto ukończył 13 lat, posiada kartę biblioteczną oraz podpisze “Porozumienie o współpracy” i uzyska pisemną zgodę rodzica na uczestnictwo w wolontariacie (w przypadku osób niepełnoletnich). Regulamin znajduje się do pobrania w zakładce Regulaminy.

Terminy spotkań/ważne informacje:

 • Zapraszamy Wolontariuszy i Wolontariuszki do pomocy przy spotkaniu z Anną Dymną, 10 marca (piątek), godz. 17:30-20:00.
 • Zapraszamy Wolontariuszy i Wolontariuszki do pomocy podczas spotkania autorskiego z Aleksandrą Rochowiak, 8 marca (środa), godz. 18:00-20:00, Biblioteka Główna (II p. Mediateki).
 • Zapraszamy na kolejne spotkanie czytelniczo-filmowe, 21 marca (wtorek), godz. 17:00-18:00. Do wygrania 4 tomy nowego wydania “Serii Niefortunnych Zdarzeń”.
 • Zapraszamy Wolontariuszy i Wolontariuszki na kolejne spotkania organizacyjne: 15 marca, 12 kwietnia, 17 maja, w godz. 17:00-18:00, Biblioteka Główna, Grodzisk Mazowiecki, ul. 3 Maja 57 (II p. Mediateki)
 • Zapraszamy Wolontariuszy i Wolontariuszki na spotkanie autorskie i recital Katarzyny Żak, Miłosna Osiecka. Pomoc potrzebna 11 lutego (sobota), godz. 15:30-19:00. Wydarzenie odbywa się w sali koncertowej w Mediatece (na parterze).
 • Widzimy się na spotkaniu organizacyjnym wolontariatu 8 lutego (środa), godzina 17:00. Będziemy omawiać ważne sprawy. Obecność obowiązkowa!
 • Drodzy Wolontariusze i Drogie Wolontariuszki, zapraszam w poniedziałek, 30 stycznia, o godzinie 17:00 na nagranie filmu o bibliotece. Spotykamy się kilka minut przed 17:00 w Bibliotece Głównej w Mediatece. Będziemy nagrywać tylko scenę, w której pokażemy jak duża jest grupa wolontariacka. Jeśli ktoś jest odważny i chciałby się wypowiedzieć przed kamerą o tym, czym jest wolontariat i biblioteka dla młodzieży, może to zrobić. Ale to tylko dla chętnych. Przyjdźcie, pokażemy jak fajny mamy wolontariat w bibliotece. 
 • 18 stycznia (środa) w godzinach 17:00-18:00 zapraszamy na spotkanie czytelnicze dla młodzieży. Porozmawiamy o książkach, filmach i serialach. Mamy wymianki książkowe (przynieś przeczytaną książkę i wymień się na inną z rówieśnikami) oraz konkurs, w którym można wygrać książkę.
 • 14 stycznia (sobota) w godzinach 15:00-17:30 odbędzie się bal karnawałowy dla dzieci organizowany przez Burmistrza Grodziska Mazowieckiego, bibliotekę i Biuro Oświaty. Nic nie odbędzie się bez Was, drodzy wolontariusze i drogie wolontariuszki. Zapraszamy do pomocy w godzinach 15:30-18:00 na Halę Sportowo-Widowiskową w Grodzisku Mazowieckim przy ul. Sportowej 29. Więcej informacji o wydarzeniu, jak zawsze w kalendarzu: https://biblioteka.grodzisk.pl/bal-jak-z-bajki/
 • 11 stycznia (środa) na godzinę 17:00 zapraszamy wolontariuszy i wolontariuszki na spotkanie organizacyjne, które odbędzie się w Bibliotece Głównej (II p. Mediateki).
 • 14 grudnia (środa), godz. 17:00 ostatnie przed świętami spotkanie czytelniczo-serialowo-filmowe dla młodzieży. Kupujemy pizzę i rozmawiamy o książkach, filmach oraz serialach. Zapraszamy do Biblioteki Głównej (II p. Mediateki). Więcej o spotkaniu: https://biblioteka.grodzisk.pl/wydarzenia/mlodziezowe-spotkania-czytelnicze-2/
 • Zapraszamy wolontariuszki i wolontariuszy na spotkanie z podróżnikiem Jaśkiem Melą 9 grudnia (piątek), godz. 18:00 sala koncertowa (parter Mediateki).
 • Zapraszamy wolontariuszki i wolontariuszy na spotkanie organizacyjne wolontariatu i rozmowę z psycholożką na temat niepełnosprawności oraz projektów realizowanych w naszej bibliotece, 8 grudnia (czwartek), godzina 17:00 do Biblioteki Głównej (II p. Mediateki).
 • Zapraszamy wolontariuszki i wolontariuszy na spotkanie organizacyjne wolontariatu 7 grudnia (środa), godzina 17:00 do Biblioteki Głównej (II p. Mediateki).
 • Zapraszamy wolontariuszki i wolontariuszy na warsztaty świąteczne “Zgotuj uśmiech na święta” do pomocy w przygotowaniu stanowisk – 26 listopada (sobota), godz. 13:00-18:00.
 • Zapraszamy wolontariuszki i wolontariuszy na spotkanie z Michałem Szafrańskim, Finansowym Ninją, 18 listopada (piątek) w godz. 17:30-20:00. 
 • Zapraszamy wolontariuszki i wolontariuszy na spotkanie z pisarką Mathie Rocks, 16 listopada (środa) w godz. 16:30-20:00. Obecność obowiązkowa, spotkanie dla młodzieży!
 • Przełożone spotkanie z Marcinem Ryszką i Jakubem Białkiem odbędzie się 10 listopada od godziny 17:00. Potrzebujemy pomocy i obecności Wolontariuszy i Wolontariuszek w godzinach 16:00-20:00.
 • Zapraszamy wolontariuszki i wolontariuszy do pomocy w bibliotece w wypożyczeniach i animacjach dla dzieci oraz młodzieży, 11 listopada (piątek) w godz. 9:00-17:00.
 • Zapraszamy wolontariuszki i wolontariuszy na spotkanie organizacyjne, 9 listopada (środa) w godz. 17:00-18:00.
 • Zapraszamy wolontariuszki i wolontariuszy do pomocy w organizacji spotkania Fizyka wokół nas, 29 października (sobota) w godz. 11:00-13:00. 
 • Zapraszamy wolontariuszki i wolontariuszy do pomocy przy organizacji spotkania autorskiego z Marcinem Ryszką i Jakubem Białkiem, 26 października (środa) w godz. 16:30 do 19:00. To spotkanie zostało odwołane!
 • Zapraszamy wolontariuszki i wolontariuszy do pomocy w organizacji stoiska z grami planszowymi na Planszowym Grodzisku w sobotę, 22 października, w godz. 10:00-18:00 w Hali Widowiskowo-Sportowej przy ul. Sportowej 29. Możecie przychodzić na cały czas trwania imprezy lub tylko w wybranych przez siebie godzinach. Szukajcie stoiska biblioteki!
 • Zapraszamy wolontariuszki i wolontariuszy do pomocy w organizacji wystawy prac plastycznych dzieci w Oddziale dla Dzieci, 17 października (poniedziałek), godz. 17:30-20:00 do Biblioteki Głównej (II p. Mediateki)
 • Zapraszamy wolontariuszki i wolontariuszy na spotkanie czytelnicze, 19 października (środa), godz. 17:00-19:00 do Biblioteki Głównej (II p. Mediateki). Tutaj więcej informacji o spotkaniach i terminy kolejnych wydarzeń.
 • Zapraszamy wolontariuszki i wolontariuszy na spotkanie organizacyjne, 12 października (środa), godz. 17:00-18:00 do Biblioteki Głównej (II p. Mediateki).
 • Zapraszamy wolontariuszy i wolontariuszki do pomocy w wydarzeniu, które biblioteka organizuje w nowej Hali Sportowej przy ul. Sportowej 29 w Grodzisku Mazowieckim. Organizujemy tam animacje dla dzieci w godzinach 11:00-17:30 15 października (sobota). Można przyjść na wszystkie godziny lub tylko na wybrane. 
 • Zapraszamy wolontariuszki i wolontariuszy na wolontariat w piątek, 7 października w godzinach 17:00-20:00. W tym dniu organizujemy spotkanie z Maxem Czornyjem. Potrzebujemy wszystkich wolontariuszy i wszystkie wolontariuszki, którzy/które są dostępni/dostępne w tym czasie.
 • Zapraszamy wolontariuszki i wolontariuszy na wolontariat w czwartek, 6 października w godzinach 17:30-20:00. W tym dniu organizujemy event Dziedzictwo. Potrzebujemy wszystkich wolontariuszy i wszystkie wolontariuszki, którzy/które są dostępni/dostępne w tym czasie.
 • Zapraszamy wolontariuszki i wolontariuszy na wolontariat w sobotę, 1 października w godzinach 17:00-20:00. W tym dniu organizujemy Noc Bibliotek. Potrzebujemy wszystkich wolontariuszy i wszystkie wolontariuszki, którzy/które są dostępni/dostępne w tym czasie.
 • Zapraszamy wolontariuszki i wolontariuszy na wolontariat w sobotę, 1 października w godzinach 11:30-13:30 na spotkanie organizacyjne dla rodzin ukraińskich. Jeśli przyjdziecie pomóc w tym wydarzeniu, wejdźcie na górę do Biblioteki Głównej (II p. Mediateki), zgłoście się do bibliotekarki i odbierzcie identyfikator. Następnie zejdźcie do sali konferencyjnej Mediateki na parterze. 
 • Bardzo prosimy, aby wolontariusze i wolontariuszki w soboty przychodzili i przychodziły tylko na odbywające się w tym dniu zajęcia/warsztaty/spotkania autorskie. W tym dniu na wolontariacie nie porządkujemy księgozbioru. Wszystkie wydarzenia zaplanowane na sobotę i inne dni znajdziecie w kalendarzu wydarzeń.
 • Kolejne spotkanie organizacyjne wolontariuszy – 12 października (środa), godz. 17:00, Biblioteka Główna (II p. Mediateki) przy ul. 3 Maja 57.
 • Spotkanie organizacyjne i nabór wolontariuszy i wolontariuszek na rok szkolny 2022/2023 odbędzie się 14 września (środa), o godzinie 17:00. 
 • Warunkiem niezbędnym do zapisania się na wolontariat, jest posiadanie własnej karty bibliotecznej!

Informacji o wolontariacie udziela koordynatorka wolontariatu Magdalena Żerek: m.zerek@biblioteka.grodzisk.pl

 

 

 

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.