“(NEO)Secesja w mangach”

Data publikacji: 14/10/2021

Projekt “Tuszem na papierze – Świat oczami mangaków”  to projekt na który pozyskaliśmy dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu.  To projekt multimedialny, składający się z dwóch modułów.

Pierwszy moduł to cykl artykułów przedstawiających sylwetki i dzieła najbardziej znanych, klasycznych już twórców japońskich komiksów. Prace większości z nich można znaleźć w naszej bibliotece lub je zamówić! Chcemy przybliżyć najbardziej wartościowe pozycje na polskim rynku i ich twórców. Artykuły można przeczytać tutaj.

Drugi moduł to cykl szkoleń on-line o wybranych zagadnieniach  z tematyki mangowej – historia mangi, wpływy sztuki europejskiej na japoński komiks, studio Ghibli czy ekranizacje mangi. Już dziś zapraszamy na pierwszy wykład z tego cyklu!

WYKŁAD BĘDZIE TŁUMACZONY NA JĘZYK MIGOWY! DO FILMU ZOSTANĄ DODANE NAPISY DLA OSÓB NIESŁYSZĄCYCH!

Wykład on-line “(NEO)Secesja w mangach”

DATA: 19.10 / godz. 18:00

Zanim zaczęłam badania nad mangą, zanim nawet wymyśliłam sobie, że to jest co chciałabym robić w życiu, byłam zwykłą nastolatką, która zachwyciła się najpierw anime, a potem nieoczekiwanie odkryła, że istnieją też komiksy! W miarę upływu czasu i co raz większej ilości pochłanianych kadrów, no i znacznie większej świadomości i wiedzy z zakresu sztuki, stało się dla mnie jasne, że już to gdzieś widziałam… Moje całkiem poważne już badania oparłam m.in. na analizowaniu wpływu sztuki secesji widocznego w mangach. Zapraszam serdecznie na odkrycia czyje dzieła inspirowały najbardziej i dlaczego.

Dr Joanna Zaremba-Penk – ukończyła ochronę dóbr kultury ze specjalizacją historia i zabytkoznawstwo dzieł sztuki na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a następnie obroniła doktorat z nauk o sztuce tamże. Całą karierę naukową poświęca badaniom nad mangą, zwłaszcza zagadnieniom ikonografii, inspiracji, motywów i zapożyczeń. W kręgu jej zainteresowań pozostaje również europejska i amerykańska sztuka przełomu XIV i XX wieku, sztuka japońska, design, ilustracja książkowa i plakat.

Wykład odbędzie się na żywo jako transmisja na naszym profilu na Facebooku. Transmisja zostanie zapisana i opublikowana w formie filmu na naszym kanale YouTube.

Partnerzy:

Tanuki.pl

Waneko.pl

Hanami.pl

MBP Szczecin

                                                                                                                                                                                                                                                                                Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Menu

Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki

ul. 3 Maja 57
05-825 Grodzisk Mazowiecki

tel: 22 120 29 00
kontakt@biblioteka.grodzisk.pl