Cel i misja

Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki to nowoczesna przestrzeń, która łączy tradycyjną funkcję biblioteki z centrum multimedialnym, społecznym i kulturalnym. Nowa siedziba, mieszcząca się w budynku Mediateki przy ul. 3 Maja 57, została zaprojektowana z myślą o zmieniającej się funkcji biblioteki – poza miejscem wypożyczenia książek staje się ona centrum aktywności lokalnej, miejscem spędzana wolnego czasu, kreatywną przestrzenią przeznaczoną dla wszystkich mieszkańców. Aranżacja przestrzeni oraz zaimplementowanie nowych technologii było możliwa dzięki pozyskanym dofinansowaniom z projektów napisanych przez Bibliotekę, o których więcej w zakładce Projekty. Cel i misja zawarte są również w strategii, którą biblioteka opracowała na lata 2015 – 2020. Z dokumentem można zapoznać się klikając tutaj: Strategia Rozwoju.

W Bibliotece wykorzystujemy nowatorskie rozwiązania takie jak stanowiska samodzielnej obsługi czytelniczej, bieżnię VR, narzędzia edukacyjne z zakresu techniki i sztuki. Nowe multimedia takie jak filmy, audiobooki, książka mówiona doskonale uzupełnią książkę tradycyjną w naszej bibliotece.

Biblioteka oferuje również możliwość wypożyczania oraz zwrotów książek do Książkomatu usytuowanego na stacji PKP i Wrzutni oraz Selfcheck – samoobsługowe stanowisko wypożyczeń.

Nowością jest przeszklony boks dla najmłodszych dzieci z interaktywnymi zabawkami edukacyjnymi oraz sala YouMedia wyposażona w drukarkę 3D, roboty Photon, stół interaktywny czy wspomnianą bieżnię VR.

Nowe technologie to również łatwiejszy dostęp do zbiorów bibliotecznych dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. W ramach projektu biblioteka otrzymała nieodpłatnie odtwarzacze książek mówionych, Czytak Plus i Czytak NPN3 , które są przystosowane do obsługi przez osoby z dysfunkcją narządu wzroku. Książkę cyfrową w formacie Czytak można wypożyczyć nieodpłatnie w godzinach otwarcia biblioteki. Ponadto, biblioteka posiada dostęp do stanowiska wyposażonego w sprzęt ułatwiający zdobywanie i odtwarzanie informacji osobom niedowidzącym. Stanowisko komputerowe z oprogramowaniem powiększającym tekst, znajduje się w czytelni naszej biblioteki.

2021

Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki zwyciężyła czwartą edycję konkursu “Samorządowy Lider Cyfryzacji” organizowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego! Konkurs “Samorządowy Lider Cyfryzacji” wyróżnia i promuje najlepsze i najbardziej dojrzałe projekty teleinformatyczne realizowane na Mazowszu. Nagroda w konkursie to wyróżnienie dla instytucji, które przedstawiły swoje rozwiązania w obszarze zastosowań nowoczesnych technologii cyfrowych i systemów informacyjno-komunikacyjnych, a ich wdrożenie pozytywnie wpłynęły na jakość życia mieszkańców. Konkurs promuje najlepsze projekty realizujące e -usługi dla mieszkańców. Takim projektem okazał się projekt Urzędu Miejskiego w Grodzisku Mazowieckim, który zgłosił swoją instytucję pod nazwą projektu: „Biblioteka liderem cyfryzacji na Mazowszu”.

Komisja doceniła między innymi to, że dostęp do zasobów biblioteki może odbywać się on-line, bez konieczności wychodzenia z domu. Dzięki temu biblioteka mimo pandemii była czynna cały czas. Całość zbiorów jest dostępnych w sieci więc można wypożyczać i rezerwować wszystkie książki, gry planszowe, filmy i audiobooki. Cały system biblioteczny jest kompatybilny i jednocześnie informuje bibliotekarza o wpłynięciu zamówienia. O możliwości odbioru książki czytelnik dowiaduje się za pośrednictwem poczty e-mail i SMSa. Co więcej, nie trzeba wychodzić z domu aby zostać czytelnikiem biblioteki! Mieszkańcy mogą zapisać się on-line korzystając ze specjalnie przygotowanego do tego formularza na stronie www. Karta biblioteczna w telefonie? Aplikacja na smartfonie? Też to mamy! Komisja doceniła również urządzenie zwane Wrzutnią, które pozwala na zwrot wypożyczanych materiałów przez całą dobę bez wchodzenia do budynku, natomiast samoobsługowe stanowisko biblioteczne Selfcheck pozwala czytelnikowi na sprawdzenie swojego konta, dokonanie zwrotu lub wypożyczenie książki na własną rękę. Dużą uwagę zwrócono na Książkomat czyli urządzenie podobne do popularnych Paczkomatów do którego Czytelnicy mogą zamawiać książki i odbierać o dowolnej porze dnia czy nocy. Jest to pierwsze tego typu urządzenie w Polsce i specjalnie dla grodziskiej biblioteki stworzono system pozwalający obsługę zdalną. W ramach wdrożonych rozwiązań, strona internetowa biblioteki integruje na portalu www.mojaebiblioteka.pl kilkanaście bibliotek z obszaru województwa mazowieckiego. Ten ostatni projekt, przeprowadzony i zainicjowany przez grodziską bibliotekę, był pionierski na Mazowszu. Dzięki niemu, 12 bibliotek z województwa wprowadziło również do swoich bibliotek usługi cyfrowe. Całość koordynowała grodziska biblioteka i również ona była autorem tego projektu. Jako pracownicy, cieszymy się, że nasze innowacyjne pomysły zwiększające dostęp do kultury zostają docenione w konkursach.

W 2021 roku nagrodę otrzymał również budynek Mediateki, od początku aranżowany i wyposażony przez dyrekcję Biblioteki Publicznej oraz Urząd Miasta. Nagrodę “Obiektu 25-lecia za budynek Mediateki” wręczono podczas finału 25 edycji Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”.

2020

Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki z nagrodą w konkursie Innowacyjny Samorząd 2020!

W Ministerstwie Rozwoju wręczono nagrody w konkursie Innowacyjny Samorząd 2020, organizowanym przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej. Konkurs miał na celu promocję szeroko pojętych innowacji wdrażanych przez jednostki samorządu terytorialnego, opartych na nowoczesnych technologiach.

Główną nagrodę, w kategorii gmina miejsko-wiejska otrzymała Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki za projekt “Innowacyjna biblioteka XXI wieku”.

To ogromny sukces instytucji kultury, która wygrała w konkursie niebranżowym, rywalizując z projektami ekologicznymi, związanymi z pozyskiwaniem energii, czy strefy komunikacji. Kapituła konkursu doceniła wkład Biblioteki w kształtowanie postaw obywatelskich i ułatwienie dostępu do kultury poprzez nowoczesne technologie, np. książkomat.

Do konkursu zgłoszono 304 projekty, które nadesłało 181 jednostek samorządu terytorialnego.

2019

Nasza biblioteka dostaje nagrodę im. Kierbedziów w kategorii “Kreowanie nowoczesnego wizerunku biblioteki”. Nagroda została ustanowiona przez Bibliotekę Publiczną m.st. Warszawy w 2005 r., na cześć fundatorów jej zabytkowej siedziby. Laureaci Nagrody to współcześni “Kierbedziowie” – osoby i instytucje (biblioteki) szczególnie zaangażowane w działalność na rzecz książki i czytelnictwa oraz zasłużone dla rozwoju bibliotekarstwa na Mazowszu.

Budynek Mediateki, od początku aranżowany i wyposażony przez dyrekcję Biblioteki Publicznej oraz Urząd Miasta, otrzymuje tytuł „Budowa XXI w.” w kategorii „Nowe obiekty” w ogólnopolskim konkursie. W konkursie nagradzane są najciekawsze przedsięwzięcia budowlane. Plebiscyt przeprowadzany jest od ponad 20 lat. Na przestrzeni lat konkurs zyskał ogromną popularność, a nadanie tytułu „Modernizacja Roku” stało się dużym wyróżnieniem. Kapituła przyznała tytuł za „absolutnie porażający rozmach przewyższający możliwości nie tylko małych miast, ale także wielkich aglomeracji. Mediateka jest miejscem nie tyle nowatorskim i odpowiadającym potrzebom nowoczesnych odbiorców, co rzadkim przykładem wyznaczającym nowe kierunki i trendy. Obiekt łączy w sobie wiele elementów działalności dedykowanej wszystkim grupom wiekowym. Jest miejscem integracji wielopokoleniowej naszpikowanym najnowszymi technologiami.” Mediateka również przez internautów została uznana za jedną z najlepszych modernizacji roku.

2018

Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki zmienia swoją siedzibę i przenosi się do Mediateki, nowo powstałego obiektu w Grodzisku Mazowieckim.

Mediateka to innowacyjny projekt, który służy integracji społecznej wykorzystując cały potencjał przestrzenny. Budynek położony wśród drzew, w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Skarbków w swoim nowoczesnym designie zachowuje elementy zachęcające do spędzania tu swojego wolnego czasu – przeszklone okna z widokiem na okolicę i ergonomiczne wyposażenie umilą czas spędzony w Mediatece. Architektura obiektu jest współczesną formą przenikania się przestrzeni, ludzi, działań. W obiekcie organizowane są zajęcia integrujące różne środowiska i grupy wiekowe a cała przestrzeń zakłada swobodne korzystanie z obiektu. Wykorzystując nowe technologie i innowacyjne działania w szeroko rozumianej kulturze, rozrywce, sztuce i literaturze Mediateka stała się na mapie Grodziska Mazowieckiego przestrzenią wymiany wiedzy, prezentacji pasji i twórczych rozwiązań. W koncepcję działalności Mediateki idealnie wpisuje się termin „trzeciego miejsca” czyli przestrzeni w której, poza domem i pracą, prowadzimy szeroko pojęte życie towarzyskie – takie, które wzbogaca nas o doznania kulturalne i rozrywkowe. Spotykając się w Mediatece przy okazji różnych wydarzeń, wzmacniamy poczucie przynależności do lokalnego otoczenia dzięki tętniącemu życiu w przestrzeni, która sprzyja narodzinom nowych pomysłów, a także utrwala wartości ważne dla wszystkich mieszkańców naszego miasta. Na parterze znajduje się sala wielofunkcyjna z dostępem do aneksu kuchennego, sala telewizyjna, sala fitness oraz sala widowiskowa. Na pierwszym piętrze znajdą Państwo salę muzyczną a drugie piętro zajmuje Biblioteka.
 
6 października odbywa się oficjalne otwarcie Mediateki. Aranżacja przestrzeni oraz zaimplementowanie nowych technologii było możliwa dzięki pozyskanym dofinansowaniom z projektów napisanych przez Bibliotekę, o których więcej w zakładce Projekty.

 

2017 - 2008  Innowacje i nowe wyzwania

W 2013 r. przekazano w zarząd biblioteki budynek przy ul. Westfala 3 w celu utworzenia nowoczesnej filii bibliotecznej, mediateki oraz świetlicy, Pawilonu Kultury.

W roku 2011 zakończono kompleksową komputeryzację Biblioteki Publicznej.

W 2008 roku biblioteka została przeniesiona do budynku Centrum Kultury, gdzie mieściła się do 6 października 2018 roku.

2007- 1974 Dynamiczny rozwój

Od maja 1991 roku do lipca 2005 Biblioteka działała w strukturze Ośrodka Kultury Gminy Grodzisk Mazowiecki. Z dniem 1 października 2008 r. Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki przejęła zadania Biblioteki Powiatowej. Od tego czasu Biblioteka służy rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb czytelniczych i informacyjnych mieszkańców powiatu oraz pomocą instrukcyjno-metodyczną dla bibliotek gminnych w Powiecie Grodziskim.

W 1974 roku Miejska Biblioteka Publiczna została przeniesiona do pomieszczenia w pawilonie Grodziskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Sienkiewicza 45.

Miejska Biblioteka Publiczna otrzymała nową siedzibę w lokalu w pawilonie w Grodziskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Sienkiewicza 45. Mieściła się tu Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży. W 1976 roku wydzielono i utworzono tu Czytelnię Naukową. Rok później powołano Oddział dla Dzieci, który miał swoją siedzibę przy ul. Sienkiewicza 34, a od 1993 roku przy ul. Kościuszki 11.

1973 - 1950 Trudne początki

W 1954 roku połączono Powiatową Bibliotekę Publiczną z Miejską Biblioteką, tworząc Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną – jako centralna placówka powiatowej sieci bibliotek publicznych, na których składały się: 1 biblioteka powiatowa, 3 miejskie, 14 bibliotek gminnych i 68 punktów bibliotecznych. Na początku lat sześćdziesiątych biblioteka otrzymała lokal w zabytkowym Dworku im. hr. Skarbków przy ul. Parkowej 1.

W 1951 roku Miejska Biblioteka Publiczna została przeniesiona do lokalu przy ul. Sienkiewicza 34.

W 1950 roku powstała Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. T.Kościuszki 38, której księgozbiór liczył 5100 woluminów, a korzystało z niego 250 czytelników.

Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki rozpoczęła swoją działalność 1 marca 1946 roku

Początek rozwoju Biblioteki Publicznej w Grodzisku Mazowieckim przypada na połowę lat czterdziestych. Wówczas rozpoczęto prace związane w gromadzeniem i zabezpieczaniem księgozbiorów ocalałych po II wojnie światowej. Biblioteka otrzymała jednoizbowe pomieszczenie przy Inspektoracie Oświaty, przy ul. J.Kilińskiego. Pierwszym kierownikiem Biblioteki została Irena Ziemska. Pierwszą wpisaną do inwentarza pozycją była Encyklopedia Powszechna Olgerbranda, składająca się z 12 tomów i suplementu. Pierwszą pozycją wpisaną do inwentarza biblioteki była „Encyklopedia Powszechna” S. Olgerbranda. Pierwszym kierownikiem biblioteki została Irena Ziemska, która w początkowych latach była jedynym pracownikiem biblioteki. Pod koniec 1946 roku księgozbiór biblioteki składał się z 990 woluminów a w 1950 liczba ta zwiększyła się aż do 5 100 woluminów. Rok później bibliotekę przeniesiono do lokalu przy ul. Sienkiewicza 34. W 1954 roku z połączenia Powiatowej Biblioteki Publicznej z Miejską Biblioteką powstała Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna – jako centralna placówka powiatowej sieci bibliotek publicznych, na których składały się: 1 biblioteka powiatowa, 3 miejskie, 14 bibliotek gminnych i 68 punktów bibliotecznych.

 

Filia Biblioteczna nr 1 w Kadach

Jedna z najstarszych placówek bibliotecznych. Powstała w roku 1961 z połączenia księgozbioru Biblioteki Zakładowej Grodziskich Zakładów Farmaceutycznych Polfa oraz wydzielonego księgozbioru bibliotecznego. Biblioteka przez wiele lat do 2004 roku zlokalizowana była w sąsiedztwie zakładów przy ul. Langiewicza 9.  Swoim zasięgiem obejmowała  część miasta tzw. Łąki. Znaczną grupą odbiorców byli pracownicy zakładów. Księgozbiór biblioteczny był w miarę możliwości systematycznie gromadzony i opracowywany. W roku 2004  placówka została przeniesiona do budynku przy ul. J. Kilińskiego 14, do centrum miasta. Lokalizacja  i niewielki  lokal wymusił wyselekcjonowanie księgozbioru, bezpośrednie sąsiedztwo Oddziału dla Dzieci i Czytelni Naukowej sprawiło, że zmienił się zasięg i odbiorca. Wzrosło zapotrzebowanie na literaturę dla dorosłych czytelników – filia była postrzegana jako wypożyczalnia dla dorosłych. Od maja 2008 roku placówka została przeniesiona do miejscowości Kady, gdzie mieści się w świetlicy wiejskiej.

Filia Biblioteczna nr 3 w Izdebnie Kościelnym

Uroczyste otwarcie Filii Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Grodzisk Mazowiecki w Izdebnie Kościelnym nastąpiło 24 października 1984 r. Przez 13 lat lokal biblioteczny mieścił się w tzw. Organistówce. Od grudnia 1997 r. biblioteka znajduje się w pomieszczeniu  Ochotniczej Straży Pożarnej w Izdebnie. Kluczowym zadaniem jest pomoc w poszukiwaniu żądanych przez czytelników informacji. Najczęściej z zasobów biblioteki na miejscu korzystają  dzieci i młodzież. Młodzi czytelnicy poszukują często informacji do rozwiązania zadań domowych, do napisania referatów, przygotowania się do udziału w konkursach. Część czytelników poszukuje informacji w celu poszerzenia wiedzy na interesujący ich temat. Dużą poczytnością cieszy się tematyka regionalna: książki i czasopisma lokalne. Pragnąc zaktywizować dzieci i młodzież do czytania, biblioteka gościła wielu autorów książek m.in.: Wandę Chotomską, Dorotę Gellner, Kazimierza Śladewskiego. Miały miejsce spotkania z ciekawymi osobami, m.in. B.Dostatnim – znanym podróznikiem, J. Jackiewiczem- uczestnikiem walk w czasie II wojny światowej. W bibliotece organizowane były wielokrotnie lekcje biblioteczne. Tematyka tych spotkań była zróżnicowana; poruszane  były zagadnienia  przysposobienia bibliotecznego oraz różne tematy, uzgadniane wcześniej z nauczycielami. Dla kas pierwszych i oddziałów „zerowych” przygotowywane były lekcje wprowadzające, w czasie których uczniowie poznawali specyfikę biblioteki i jej zbiory. Wówczas uczniowie byli uroczyście pasowani na czytelników biblioteki. Pracownicy biblioteki w swojej działalności pamiętali również o potrzebach czytelników dorosłych. W Izdebnie gościli z prelekcjami i wykładami specjaliści związani z tematyką rolniczą. Odbywały się również spotkania z prawnikami. Na bieżąco organizowane są wystawy monograficzne poświęcone pisarzom polskim i obcym, wydarzeniom  kulturalnym i historycznym. Biblioteka od początku swojego istnienia współpracuje ze społecznością i lokalnymi instytucjami na różnych polach. Od lat pracownicy biblioteki są w ścisłym kontakcie z dyrekcją i nauczycielami  tutejszej Szkoły Podstawowej. Dzięki uprzejmości władz OSP planowane uroczystości i spotkania organizowane są na sali w budynku OSP. 

Od września 2014 roku, filia nr 3 została przeniesiona do oddalonej o kilkadziesiąt metrów Szkoły Podstawowej. Wykorzystując nowy potencjał wynikający z powiększonej liczby użytkowników, na stałe wprowadzono oprócz dotychczasowej pracy bibliotekarskiej, zajęcia animacyjne dla uczniów a także naukę języka angielskiego oraz pomoc w odrabianiu lekcji.

Filia Biblioteczna nr 2 czyli Pawilon Kultury

Od początku 2014 roku w Grodzisku Mazowieckim funkcjonuje Pawilon Kultury czyli Filia nr 2 Biblioteki Publicznej. Oddany po trwającej kilka miesięcy adaptacji budynek jest innowacyjny, przestronny, kolorowy i przyjazny dla użytkowników. Zwraca na siebie uwagę także z zewnątrz. Przed budynkiem mieszczą się nowoczesne meble miejskie, a po zmroku na chodniku migają kolorowe światełka w żywych kolorach.

Pawilon Kultury łączy w sobie funkcję tradycyjnej biblioteki, mediateki oraz świetlicy osiedlowej. Nowoczesne wnętrza to po pierwsze hol biblioteki, w którym znajduje się wypożyczalnia, szatnie na karty magnetyczne oraz ekran cyfrowy wykorzystywany do prezentacji zdjęć i informacji z codziennej działalności Biblioteki.  W kolejnym, największym pomieszczeniu znajduje się pracownia komputerowa z 16 stanowiskami komputerowymi oraz dwoma stanowiskami do samodzielnej pracy.  W głównej Sali znajduje się również tradycyjna biblioteka z dostępem do klasycznych książek dla dzieci i dorosłych oraz księgozbiorem podręcznym. Przy półkach z książeczkami dla najmłodszych (I i II poziom) znajduje się również kącik malucha z dostosowanym do wzrostu najmłodszych stolikiem i krzesełkami oraz miękkim dywanem. Kwintesencją głównej sali Pawilonu Kultury jest antresola, która stanowi swoistą strefę wypoczynku dla dzieci i młodzieży z książkami z poziomu III i IV, które na miękkich pufach typu „sako” mogą swobodnie spędzać czas lub odrabiają lekcję.

Tu każdy może znaleźć swoje miejsce. W kolejnej sali Pawilonu Kultury – Sali kominkowej przy prawdziwym, nastrojowym kominku i zabytkowych meblach odbywają się spotkania kameralne różnych grup zainteresowań na przykład klub brydżowy, także te o tematyce lokalnej, pomoc wolontariuszy w odrabianiu lekcji oraz nieformalna czytelnia czasopism. Sala ta ma również zastosowanie przy organizacji turniejów gier na play station, gdyż także w niej znajduje się ekran cyfrowy oraz konsola do gier PS-3.

Trzecia sala Pawilonu Kultury tzw. Sala lustrzana ma zastosowanie wielofunkcyjne. Mają w niej miejsce gimnastyka i nordic walking dla dorosłych, osiedlowy klub filmowy, gry i zabawy animacyjne dla dzieci, turnieje gier planszowych, zajęcia z terapii bajkowej konferencje oraz zajęcia dla grup zorganizowanych np. wakacje i ferie z biblioteką, spotkania Klubu Seniora i Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych.

Wewnątrz jak i na zewnątrz Pawilonu Kultury dostępne są cztery sieci bezprzewodowe Wi-fi, do których ma dostęp każdy. Wystarczy jedynie wprowadzić numer i pin ze swojej karty bibliotecznej. Współczesna łączność w dodatku z kolorowymi meblami miejskimi przed Biblioteką oraz przyjemna aranżacja całego terenu wokół niej stanowi jeden z ładniejszych widoków przestrzeni miejskiej w całym Grodzisku Mazowieckim.

Pawilon Kultury jest także miejscem otwartym dla inicjatywy mieszkańców. Tu można przyjść z pomysłem i uzyskać pomoc lub przestrzeń na jego realizację.

Dzięki nowoczesnej przestrzeni i atrakcyjnej ofercie Biblioteki liczymy na wzrost zainteresowania tą placówką mieszkańców Grodziska Mazowieckiego, a zwłaszcza dzieci i młodzieży. Jesteśmy przekonani, że wpłynie to na kształtowanie ich  postaw czytelniczych i że grupy ta wzrastając z Biblioteką stanowić będą wartościowych i kulturalnych obywateli.

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Menu

Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki

ul. 3 Maja 57
05-825 Grodzisk Mazowiecki

tel: 22 120 29 00
kontakt@biblioteka.grodzisk.pl