Spotkanie autorskie z Małgorzatą Strzałkowską

Data publikacji: 17/09/2023

Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki oraz Burmistrz Grodziska Mazowieckiego, Grzegorz Benedykciński zapraszają na spotkanie z Małgorzatą Strzałkowską.

Małgorzata Strzałkowskazadebiutowała w “Świerszczyku” w 1987 r. Zajmuje czołowe miejsce w polskiej literaturze dla dzieci, obok autorów tej miary co Tuwim czy Brzechwa. Napisała ponad sto pięćdziesiąt książek (część z nich także zilustrowała). Jest autorką tekstów na ubrania marki Endo oraz bajek, piosenek i scenariuszy dla TVP1 (Jedyneczka, Budzik, Babcia Róża i Gryzelka). Współpracowała lub współpracuje z czasopismami: “Świerszczyk”, “Dziecko”, “Miś”, “Pentliczek”, “Ciuchcia”, “Nasz Maks”, “Skarb malucha”. Jej wiersze, baśnie i opowiadania znajdują się w podręcznikach i antologiach, a książki – na Liście Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Za całokształt twórczości otrzymała w 2014 r. Medal PS IBBY.

Punktem wyjścia wydarzenia będzie książka “Mazurek Dąbrowskiego. Nasz hymn narodowy”.

Książka opowiada o narodzinach “Mazurka Dąbrowskiego”, o drodze, jaką przeszła ta pieśń, przemieniając się z żołnierskiej “Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” w pieśń narodową i hymn państwowy, a także o ludziach w sposób szczególny z nią związanych. Porządkuje rozproszone informacje dotyczące polskiego hymnu w ciekawe i przydatne kompendium. Dzięki podziałowi na dwie części: CO KAŻDY POLAK O HYMNIE WIEDZIEĆ POWINIEN oraz DLA WNIKLIWYCH sięgnąć po nią może czytelnik w każdym wieku.

Nowe wydanie wzbogacono o kody QR z unikatowymi nagraniami historycznych wersji “Mazurka Dąbrowskiego”, w tym z sześciozwrotkową “Pieśnią Legionów Polskich we Włoszech” opracowaną według rękopisu Józefa Wybickiego z 1797 roku i zapisu nutowego z 1800 roku. 

Na spotkanie zapraszamy 18 września (poniedziałek), godz. 10:00

Biblioteka Główna (sala koncertowa w Mediatece)

Spotkanie organizowane dla klas szkolnych II-III. Zapisy u Marii Zdrojewskiej: m.zdrojewska@biblioteka.grodzisk.pl 

Spotkanie będzie tłumaczone na polski język migowy (PJM).

Spotkanie organizowane w ramach projektu #ZnakiWspólne Nasze symbole narodowe.

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Biura “Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego “Symbole Narodowe RP”. 

 

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Menu

Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki

ul. 3 Maja 57
05-825 Grodzisk Mazowiecki

tel: 22 120 29 00
kontakt@biblioteka.grodzisk.pl