Porozmawiamy o tym, jak tworzyć komiksy o ważnych sprawach, ale też, jak objaśniać świat młodym odbiorcom oraz wprowadzać ich w ważne tematy.
Max Skorwider – dr. hab, grafik, ilustrator, plakacista. Zajmuje się też komiksem oraz ilustracją prasową współpracując na stałe z tygodnikiem Polityka, Kulturą Liberalną oraz Fundacją Meakultura. Pracuje na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, gdzie prowadzi VII Pracownię – Komiks i Powieść Graficzna. Nagradzany w kraju i na świecie na licznych konkursach, przeglądach grafiki, plakatu oraz ilustracji. Jest również autorem oprawy graficznej do książek dla dzieci i młodzieży pt. “To o czym dorośli ci nie mówią” oraz innych książek stworzonych w duecie z Bogusiem Janiszewskim.
Boguś Janiszewski – absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pisarz, popularyzator nauki, ekspert związany ze środowiskiem edukacji niepublicznej. Autor licznych, stworzonych wspólnie z ilustratorem Maksem Skorwiderem popularnonaukowych książek dla dzieci i młodzieży.
Podczas spotkania będzie się odbywać tłumaczenie na polski język migowy (PJM).
O komiksie “O, choroba”:
To jest książka-cegiełka na rzecz dzieci z chorobą nowotworową. Dla dzieci w wieku 9-12 lat.
Jak pisać dla dzieci o raku? Lekko, empatycznie i merytorycznie! Boguś Janiszewski i Max Skorwider specjaliści od wyjaśniania, jak działa świat, w książce, która łamie tabu.
Adela ma 12 lat, psa Pusię, brata Olka i uwielbia taniec. I wszystko byłoby świetnie, gdy nie to, że pewnego dnia pojawia się u niej dziwna starsza pani o imieniu Choroba. To za jej sprawą Adeli przestaje smakować kakao, dziewczynka ma coraz mnie sił, a wreszcie po serii badań słyszy to okropne słowo na R.
Tak zaczyna się ta niezwykła książka, którą pisarz Boguś Janiszewski i ilustrator Max Skorwider stworzyli charytatywnie w ramach projektu Fundacji Iskierka działającej na rzecz dzieci z chorobą nowotworową. Myli się jednak ten, kto sądzi, że “O, choroba” to książka ciężka czy dołująca. Wręcz przeciwnie – to trzymająca w napięciu i zabawna przygodówka. Nie czyni z raka tabu, a oswaja go i daję nadzieję. Tłumaczy (podobnie jak w kultowym serialu animowanym “Było sobie życie” – wchodząc do ludzkiego ciała), na czym polega choroba i co się dzieje w organizmie, który walczy z nowotworem. Pokazuje też pełne zaskakujących wydarzeń i niezwykłych zabaw życie małych pacjentów. A jako że powstała we współpracy z psychologami i podopiecznymi Fundacji ISKIERKA, pomaga również przepracować trudne emocje – pacjentom, rodzicom, bliskim.
Spotkanie odbędzie się 25 stycznia (środa), godzina 13:00
Mediateka (sala koncertowa) przy ul. 3 Maja 57
Zapisy grup szkolnych Maria Zdrojewska: m.zdrojewska@biblioteka.grodzisk.pl
Spotkanie organizowane w ramach projektu “Kultura bez barier”.
Projekt pn. “Kultura bez barier” realizowany jest przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Osi priorytetowej IV. Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, w ramach Działania 4.3 Współpraca ponadnarodowa Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020.
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.