Spotkanie z Katarzyną Kowalewską, autorką powieści łotrzykowskiej “Zawód spadkobierca”

Data publikacji: 14/04/2023

 

Burmistrz Grodziska Mazowieckiego, Grzegorz Benedykciński i Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki zapraszają na spotkanie z Katarzyną Kowalewską, mieszkającą w Grodzisku Mazowieckim, autorką powieści łotrzykowskiej, “Zawód spadkobierca”.

Spotkanie autorskie, podczas którego sam możesz zostać autorem? To możliwe dzięki konkursowi, który podczas wydarzenia zorganizuje autorka!

W książce “Zawód spadkobierca” Katarzyna Kowalewska wskrzesza tradycje powieści łotrzykowskiej. Autorka zaprasza na sentymentalną, łotrzykowską podróż do czasów, gdy naszą nastoletnią codziennością rządziło MTV, a centrum towarzyskiego życia mieściło się pod blokiem, do miejsca, gdzie rządzą cięte riposty, dziwne przypadki i nagłe zwroty akcji.

Maciej Borowski to żyjący ze spadku trzydziestolatek, który nigdy nie skalał się pracą i nie czuje w tym względzie żadnych wyrzutów sumienia. Prowadzi życie beztroskiego awanturnika, któremu kłody zdają się same rzucać pod nogi, choć on jakimś cudem z kłopotów wychodzi cało, nie tracąc pogody ducha ani autoironicznego humoru.

Połączony nierozerwalną więzią z przyjaciółmi – osiłkiem Mariem i milczącym Sylwkiem, w nieudolny, acz uroczy sposób próbuje zdobyć serce Kingi, wesprzeć Maria w zgromadzeniu środków na usunięcie krępującego tatuażu, a wreszcie, kiedy dopadnie go nieuchronny los, rozwikłać zagadkę z przeszłości. 

Poddawszy się w nierównej walce w praskiej bramie, licytując się na znajomość zespołów punk rockowych z żołnierzami wojska polskiego, stoczywszy walkę na kury z duchami z przeszłości, udaje się w historyczną podróż do czasów dzieciństwa, by poznać prawdę o przodkach, swoim dziedzictwie, a też o tym, kim faktycznie jest. To będzie dopiero przygoda!

Powieść, w której na pierwszy plan wysuwa się humor, na drugi humor, a na trzeci humor, jest gratką dla miłośników twórczości Malcolma XD i past internetowych – absurdalnych, zabawnych internetowych memów tekstowych.

Katarzyna Kowalewska (ur. 1980) to pisarka, tłumaczka i administratorka mediów społecznościowych. Finalistka prestiżowych konkursów na opowiadanie. Pierwsze szlify zdobywała jako dziennikarka portalu sportowego. Zadebiutowała w 2015 roku powieścią łotrzykowską “Pijany skryba”. “Zawód spadkobierca” to ponowne wydanie tej książki. Pozostałe powieści obyczajowe osadziła w Grodzisku Mazowieckim, by podziękować miastu za ciepłe przyjęcie w swoich progach. Pisze humorystyczne felietony dla grodziskiego pisma “Bogoria”. Uwielbia lato, badmintona i punk rocka. Mieszka w domu na przedmieściach z mężem, córką i dwoma psami.

Autorka zapowiada, że podczas spotkania wybierze dwóch autorów najciekawszych pytań, z których jeden otrzyma książkę “Zawód spadkobierca” z dedykacją, drugi zaś, oprócz książki z dedykacją, będzie miał niepowtarzalną szansę wymyślenia imienia, dwóch cech charakteru i trzech cech wyglądu jednego z bohaterów kolejnej powieści autorki! Dlatego jeśli marzysz, by wymyślona przez Ciebie postać ukazał się w książce, przybądź na spotkanie z Katarzyną Kowalewską i zadaj najciekawsze pytanie!

Na spotkanie zapraszamy 25 kwietnia (wtorek), godz. 18:00 w Bibliotece Głównej (II p. Mediateki) przy ul. 3 Maja 57.

Wstęp na spotkanie jest wolny!

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Menu

Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki

ul. 3 Maja 57
05-825 Grodzisk Mazowiecki

tel: 22 120 29 00
kontakt@biblioteka.grodzisk.pl