Spotkanie z Waneko

Data publikacji: 14/02/2020

 

Manga jest nudna i przeznaczona tylko dla dzieci? A praca w wydawnictwie monotonna? Pokażemy, że jest zupełnie inaczej! Na fascynującą podróż w głąb wydawnictwa Waneko zaprasza nasz gość specjalny, pani Aleksandra Siemiradzka. Opowie nam o procesie wydawniczym, współpracy z japońskimi twórcami i ciekawostkach o pracy w największym wydawnictwie mangowym w Polsce. 

Wydawnictwo Waneko jest drugim najstarszym wydawnictwem mangowym w Polsce – w ubiegłym roku obchodziło 20 lecie istnienia – i największym z wydających tylko komiksy japońskie. Założycielami są Pani Martyna Taniguchi oraz Aleksandra i Kenichiro Watanuki. Rozpoczęło swoją działalność od wydania w 1999 roku mangi „Cześć Michael!” autorstwa Makoto Kobayashiego oraz „Locke Superczłowiek” Yuki Hijriego i “Tu detektyw Jeż” Kenshiego Hrokane. Obecnie wydają kilka największych hitów mangowych na Polskim rynku (np. “My Hero Akademia”), a także serię wydań ekskluzywnych dla dorosłych czytelników i cykl “Jednotomówki Waneko”, prezentujący ciekawe, krótkie mangi ze wszystkich możliwych gatunków.  Jest też pierwszym wydawnictwem które wprowadziło na polski rynek mangi w formie elektronicznej. 

Oprócz japońskich komiksów, Waneko wydało też cykl książek reportażowych o Japonii (m.in. „Świat papieru i stali”, „Tokyo dla Otaku”), zbiór baśni japońskich, książek do nauki języka japońskiego „Kana na Wesoło” oraz podręczniki rysunku mangowego „Jak powstaje manga?”. 

Nasz gość, Aleksandra “Alex” Siemiradzka, współpracuje z Waneko od 2016 roku. Zajmuje się kontaktami z fanami, prowadzeniem mediów społecznościowych oraz jest sekretarzem redakcji.

W naszej bibliotece znajdziemy duży wybór mang wydawnictwa Waneko – zarówno z cyklu Jednotomówki Waneko („Ona i jej kot”, „W stronę lasu świetlików”, „Dar trzech króli” i inne), jak i krótkie serie („Dziecię Bestii”, „Kuro”, „Orange”) po największe hity „Kuroko’s Basket”, „Strażnik domu Momochi”, „Księga Vanitasa”. Sprawdź w Katalogu on-line.

SPOTKANIE ODBĘDZIE SIĘ 28 LUTEGO O GODZINIE 18:00 w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki (Mediateka, ul. 3 maja 57).

Waneko

Omake manga, czyli “bonus do mangi”, to cykliczne spotkania dla młodszej i starszej młodzieży, oraz wszystkich zafascynowanych kulturą Japonii. Udowadniamy, że manga to nie tylko popularne komiksy dla młodych, ale też drzwi do tajemniczego i dziwnego świata Japonii. Do jej zwyczajów, religii, zabytków, kultury i zwykłej codzienności. Poznamy nieznane oblicze Kraju Kwitnącej Wiśni, nietypowe sposoby podróżowania po nim, a także historię mangi oraz sylwetki najbardziej znanych mangaków. 

 Na naszych spotkaniach gościć będziemy podróżników, pasjonatów, ale też osoby od lat związane z rynkiem mangowym w Polsce. 

Spotkania są otwarte dla wszystkich, odbywają się raz w miesiącu.

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Menu

Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki

ul. 3 Maja 57
05-825 Grodzisk Mazowiecki

tel: 22 120 29 00
kontakt@biblioteka.grodzisk.pl