Strefa Rodzica: warsztaty “Dorosły jak latarnia morska”

Data publikacji: 16/11/2021

Strefa Rodzica to projekt Biblioteki Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki mający na celu zrzeszenie tych Rodziców, którzy chcą stworzyć dla siebie i swoich dzieci wyjątkowe miejsce w bibliotece! W ramach Strefy Rodzica zapraszamy na cykl przedpołudniowych warsztatów.

Pod parasolem Strefy Rodzica realizowane są różnego rodzaju projekty. Strefa Rodzica zakłada zajęcia w różnych godzinach dla różnych grup odbiorców. Daty spotkań dostępne są w Kalendarzu wydarzeń oraz na naszej stronie na Facebooku.

Więcej o projekcie można przeczytać w zakładce Strefa Rodzica.

W sezonie jesień/zima 2021, zapraszamy na cykl warsztatów dla rodziców, w oparciu o książki i podejście Jespera Juula, które poprowadzi Alicja Niewęgłowska. Warsztaty będą odbywały się w Bibliotece Głównej (ul. 3 Maja 57) w Boksie interaktywnym, zawsze o godzinie 10:00.

Jesper Juul  to terapeuta rodzinny i pedagog, światowej sławy znawca i autorytet. Jesper Juul to jeden z liderów przełomu we współczesnej pedagogice. Jednym z jego wielkich osiągnięć jest odejście od wychowania autorytarnego, które przez długi czas panowało w wielu krajach. Autor podważył słuszność stosowania kar, przemocy fizycznej i psychicznej oraz zaprzeczył, jakoby bezwzględne posłuszeństwo dzieci było wartością nadrzędną. Wykorzystując swoje hipotezy, stworzył zupełnie nowy paradygmat wychowawczy, opierający się na zaufaniu do kompetencji, jakie naturalnie posiada każde dziecko. Autor zaznacza często, że żadna metoda wychowawcza nie jest w stanie zastąpić autentycznej i głębokiej relacji dziecka z dorosłym. Jego przełomową i okrzykniętą bestsellerem książką okazało się “Twoje kompetentne dziecko”. Do dziś stanowi ona jedną z najbardziej cenionych współczesnych pozycji na temat wychowania, po którą sięgają miliony czytelników. Do najsłynniejszych książek Jespera Julla należą: “Nastolatki. Kiedy kończy się wychowanie?”, “Zamiast wychowania”, “Twoja kompetentna rodzina”, “Kryzys szkoły”, “Rodzic jako przywódca stada” czy “Przestrzeń dla rodziny”. Jesper Juul jest również założycielem fundacji pedagogicznej. Fundacja Familylab International, która działa również i w naszym kraju jako Familylab Polska, oferuje warsztaty dla rodziców, które pomagają w budowanie dobrych relacji z dziećmi.

Książki tego autora znajdziecie w naszej bibliotece. Możecie zarezerwować je przez Katalog on-line i odebrać w Bibliotece lub Książkomacie!

Alicja Niewęgłowska to trenerka Familylab, mama Aleksandra i Natalki. Zajmuje się budowanie relacji i komunikacją między dorosłymi i dziećmi opartą o autentyczność i wzajemny szacunek. Prowadzi seminaria, warsztaty oraz grupy wsparcia dla rodziców, prowadzi swoją stronę na Facebooku.

25 listopada o godzinie 10:00 zapraszamy na seminarium:
“Dorosły jak latarnia morska”

Jako rodzice, opiekunowie, wychowawcy towarzyszymy dzieciom w pierwszych kilkunastu latach ich życia. Dzieci są kompetentne, ale brakuje im życiowego doświadczenia, które możemy zaoferować im my – dorośli będąc mądrymi przewodnikami. Seminarium „Dorosły jak latarnia morska” dotyczy mądrego przewodnictwa dorosłych w życiu dzieci.