Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – Ja też mogę być van Goghiem

Data publikacji: 23/03/2022

2 kwietnia (sobota) zapraszamy do Biblioteki Głównej (II p. Mediateki) na niezwykłe wydarzenie – wernisaż wystawy prac Dawida Głowackiego, podopiecznego Stowarzyszenia “Dla autyzmu”. A także na rozmowę ekspercką wokół autyzmu. 

Będzie można posłuchać o tworzeniu i rozwijaniu talentu, a także o życiu z artystą z autyzmem. Zaprosimy czytelników również na rozmowę ekspercką dotyczącą autyzmu. Będzie można wymienić się doświadczeniami, uzyskać porady dotyczące tematu spotkania i wsparcie w sytuacji, kiedy poszukuje się pomocy.

Nie zabraknie też rozmów o książkach dla dzieci oraz dorosłych ukazujących temat autyzmu. 

Założyciele stowarzyszenia o “Dla autyzmu”:

Stowarzyszenie “Dla autyzmu” powstało we wrześniu 2021 r. Zostało założone przez znajomych mijających się w różnych szkołach i poradniach. Stworzyliśmy wspólnotę rodzin dorastających osób z autyzmem z powiatu grodziskiego i okolic. Powstaliśmy, by wspierać nasze dzieci i naszych podopiecznych na drodze ku samodzielności. Docelowo chcemy stworzyć im ośrodek wspierający ich dalszy rozwój, po ukończeniu szkoły. Pragniemy pokazać naszemu otoczeniu, że autyzm jest tylko – i aż – odmiennym wzorcem rozwoju układu nerwowego i mózgu. To bariery społeczne i ekonomiczne sprawiają, że nasze dzieci nie dostają szansy, na którą zasługują. Po ukończeniu szkoły młodzi ludzie z autyzmem tracą szansę na dalsze, zdobywane w trudzie, postępy. Chcąc zapewnić im stały rozwój, potrzebujemy zadbać o nich po ukończeniu szkoły, stworzyć im domy, mieszkania treningowe, miejsca pracy – ośrodek wsparcia i samorealizacji. Pragniemy dzielić się wiedzą i doświadczeniem z całą lokalną społecznością, by zbudować świadome i przyjazne otoczenie – Kręgi wsparcia – dla osób ze spektrum i ich rodzin.

Uczestnicy spotkania:

Olga Ślepowrońska
 
Psycholożka i animatorka kultury, terapeutka osób z autyzmem. Przez 10 lat organizowała obozy dla osób z niepełnosprawnością. Jest prezeską Stowarzyszenia Mudita, które działa na rzecz bliskich osób z niepełnosprawnościami lub chorobą przewlekłą.
 
Alicja Kowalska
 
Psycholożka i pedagożka specjalna, nauczycielka w Niepublicznej Szkole dla Dzieci z Autyzmem “Przylądek”. Na co dzień pracuje z dziećmi z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym. W czasie pandemii stworzyła dla swoich uczniów kanał na YT „Lekcje Pani Ali”.
 
Magdalena Malinowska
 
Mama Tymka (w spektrum) i Felka – prezeska Stowarzyszenia, hodowczyni ragdolli/kura domowa/fanka ogrodnictwa, jogi i Vipassany.

Katarzyna Ciaciura

Mama Ani (w spektrum) i Adama, z zawodu technolog żywności, zumbowariatka, kolekcjonerka ceramiki boleslawieckiej (urodzona w Bolesławcu).  Uwielbia: kwiaty, bezpośrednie kontakty z ludźmi oraz  czytać gazety w formie papierowej.

Dawid Głowacki

lat 15, pogodny, ciekawy ludzi i świata, który postrzega w kolorowych barwach. Pragnie przebudować nasz kraj, a przynajmniej Stolicę tak, aby była piękna, nowoczesna i wyysoookaaaa. Maluje od zawsze, a od 5 lat pod opieką Pani Róży Karweckiej – naszego Anioła Stróża, doskonałego pedagoga i malarki. Może być każdym, kim tylko wymarzy, nawet kolejnym van Goghiem. 

Ewa Głowacka

Dumna mama, która niewiele wiedziała o malarstwie, zanim Dawid nie pokazał jej tego wspaniałego świata. Kocha koty, psy, i wszelkie inne żyjątka – czemu wyraz daje w swojej pracy zawodowej. Jej pragnieniem jest zaktywizowanie Rodziców Adopcyjnych i połączenie Rodzin A – Autystyczni i Adopcyjni – wspólnie stworzymy przestrzeń dla naszych dorosłych dzieci.

 

Zapraszamy 2 kwietnia (sobota) do Biblioteki Głównej (Oddział dla Dzieci, II p. Mediateki) przy ul. 3 Maja 57 w godz. 11.00-13.00.

Na uczestników czekają moc pozytywnej energii i niespodzianki!

Współorganizatorem spotkania jest Stowarzyszenie “Dla autyzmu”.

 

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Menu

Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki

ul. 3 Maja 57
05-825 Grodzisk Mazowiecki

tel: 22 120 29 00
kontakt@biblioteka.grodzisk.pl