Projekt “Tuszem na papierze – Świat oczami mangaków” to projekt na który pozyskaliśmy dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu. To projekt multimedialny, składający się z dwóch modułów.
Pierwszy moduł, trwający wiosną i wczesnym latem, to cykl artykułów przedstawiających sylwetki i dzieła najbardziej znanych, klasycznych już twórców japońskich komiksów. Prace większości z nich można znaleźć w naszej bibliotece lub je zamówić! Chcemy przybliżyć najbardziej wartościowe pozycje na polskim rynku i ich twórców.
Drugi moduł, który będzie odbywał się jesienią, to cykl szkoleń on-line o wybranych zagadnieniach z tematyki mangowej – historia mangi, wpływy sztuki europejskiej na japoński komiks, studio Ghibli czy ekranizacje mangi. Bądźcie z nami!
Swoje działania rozpoczniemy od serii artykułów „Mangacy z naszego regału”, które przybliżą postacie twórców japońskiego komiksu. Pierwszą sylwetką będzie Osamu Tezuka, nazywany Ojcem Mangi. W dalszej kolejności, co dwa tygodnie, będą ukazywały się artykuły o takich osobistościach jak
Są to osoby, których twórczość odegrała niebagatelną rolę w rozwoju komiksu w Japonii i popularyzacji tego medium na świecie i w Polsce, oraz na popkulturę zachodniego świata. Co należy zaznaczyć, prace wszystkich tych autorów są dostępne w języku polskim i mogą wchodzić w skład księgozbioru bibliotek.
Po opublikowaniu ostatniego z artykułów – czyli na przełomie sierpnia i września – zostaną one zebrane i wypuszczone w formie publikacji elektronicznej.
Planowane rozpoczęcie drugiego z modułów, „Historie mangą pisane” miałoby się odbyć we wrześniu 2021 roku, od spotkania poświęconego początkom japońskiego komiksu, jego historii i pochodzeniu. Spotkanie poprowadzi pomysłodawczyni projektu, Ania Wojciul!
W październiku odbędą się dwa spotkania, oba prowadzone przez Panią Joannę Zarembę-Penk, doktoranta na uniwersytecie Mikołaja Kopernika, autorkę pozycji „Człowieczeństwo bez granic. Wymiary kultury w twórczości Akiry Kurosawy”, „Ikonografia mangi. Wpływy tradycji rodzimej i zachodnich twórców na wybranych japońskich artystów mangowych” oraz „Studio Ghibli. Miejsce filmu animowanego w japońskiej kulturze”. Pierwsze ze spotkań planujemy poświęcić wpływowi sztuki europejskiej na japoński komiks, natomiast drugie, najsłynniejszemu studiu animacji, zdobywcy dwóch Nagród Akademii – Ghibli i jego twórcy Hayamo Myiazakiemu.
W listopadzie planujemy spotkanie dotyczące pracy wydawniczej w Polsce oraz współczesnemu rynkowi mangowemu. Spotkanie poprowadzi Aleksandra Siemiradzka, przedstawicielka największego wydawnictwa mangowego w Polsce Waneko.
Również w listopadzie planowane jest spotkanie poświęcone historii mangi w Polsce. Prowadzący to Krzysztof Wojdyło, recenzent, historyk, wieloletni współpracownik największych periodyków dotyczących tematu japońskiej popkultury: Otaku i portalu Tanuki.
W grudniu planowane są dwa spotkania, pierwsze dotyczące nurtu shojo.
Na zamknięcie projektu zorganizujemy webinarium dotyczące ekranizacji komiksów, które poprowadzi Małgorzata Kaczarowska, redaktorka naczelna istniejącego od 2004 roku portalu Tanuki.pl.
Wszystkie spotkania będą odbywały się na kanałach internetowych w czasie rzeczywistym, a w późniejszym okresie będą dostępne na kanale bibliotecznym na platformie YouTube.
Spotkania będą tłumaczone na język migowy oraz z podpisami dla osób słabo słyszących, nie znających języka migowego.
Partnerzy:
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.