Wieczór autorski Sławomira Sadowskiego z okazji premiery powieści “K+M+B”.

Data publikacji: 04/05/2023

Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki oraz Burmistrz Grodziska Mazowieckiego, Grzegorz Benedykciński w ramach Tygodnia Bibliotek zapraszają na wieczór autorski Sławomira Sadowskiego z okazji premiery powieści “K+M+B”.

Spotkanie poprowadzi Jerzy Jankowski.

Fragmenty powieści przeczyta Dariusz Wnuk.

Wstęp na spotkanie jest wolny.

Sławomir Sadowski

Urodził się w Milanówku. Mieszka w Grodzisku Mazowieckim. Absolwent Wydziału Teologicznego Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (obecnie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) oraz Podyplomowego Studium Religioznawstwa przy Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Autor zbiorów opowiadań: “Krzyk gorejący” (1992), “Potlacz” (1998), tomików wierszy “Jazz – Pieśni” (2011) i “Wniebogłosy” (2018). Założyciel Stowarzyszenia Promocji Twórczości Villa Foksal.

Prowadzi stronę internetową: http://villafoksal.org/

Publikował m.in. w “bruLionie”, “Literaturze”, “Nowych Książkach”, “Czasie Kultury”, “Nowym Nurcie”, “Więzi”, “Tygodniku Powszechnym”, antologiach poetyckich i prozatorskich, w tym antologii młodej prozy polskiej “Grenzen überschreiten. Polens junge Generation erzählt”. Jest laureatem ogólnopolskich konkursów literackich.

O książce:

Nie wiemy kiedy i gdzie spotkali się KMiB. Pewne jest tylko jedno – jechali razem zielonym Volkswagenem Transporterem. Na karoserii samochodu widniały podpisy wszystkich napotkanych po drodze osób. Jedne wyglądały lepiej, inne rozmyte przez deszcz były ledwie widoczne.

Zgodnie z chińskim zwyczajem po spotkaniu wymienili się papierosami. Odtąd musieli iść na kompromis, a raczej jechać. Prowadziła ich światłość wiekuista, a może wiatyk – pokarm na drogę do wieczności. Jak Indianie starali się zacierać za sobą ślady. Jeśli za słuszny uznać podział na ludzi drzewa i ludzi ptaki, to KMiB byli bez wątpienia ptakami.

– Długo czekałeś na stopa? – spytał M, który był najstarszy w tym gronie.

– To zależy – odpowiedział K – ktoś obliczył, że samotna kobieta czeka 5 minut, dwie kobiety 10 minut, kobieta i mężczyzna 20 minut, dwóch mężczyzn 30 minut. Nie patrzyłem na zegarek, ale nie odbiegam raczej od tej statystyki. Jako samotny mężczyzn chyba przeciętnie czekałem około pół godziny. A ty zabierałeś na łebka jakieś dziewczyny?

– Trafiały się pomimo, że wszyscy odradzają kobietom wsiadanie do trzydrzwiowego auta, z którego w razie czego trudno się wydostać – odpowiedział M.

– Mogły siadać obok ciebie, na przednim – wtrącił B.

– I tak robiły.

– A jak samochód? Nie złapałeś gumy w Wielkim Wozie?

– Gniotsa nie łamiotsa – odparł M. Tylko raz, gdzieś na Węgrzech padł akumulator. Na szczęście miałem w bagażniku kable rozruchowe. Dogadać się po węgiersku nie sposób, ale wymachiwałem nimi na poboczu drogi, aż ktoś się zatrzymał i pożyczył trochę prądu. Pogodę przynajmniej mieliście dobrą? – zmienił temat M. […]

Na spotkanie zapraszamy 9 maja (wtorek), godz. 18:00

Biblioteka Główna (II p. Mediateki)

przy ul. 3 Maja 57.

Wstęp na spotkanie jest wolny!