Podczas szkolenia omówione zostaną potrzeby czytelnicze dzieci na każdym z trzech etapów rozwoju – niemowlęcym, poniemowlęcym i przedszkolnym. Uczestnicy spotkania poznają odpowiednie lektury do każdego z wspomnianych okresów. Omówione będzie wprowadzenie w świat książki jako proces – od pierwszych kontaktów ze słowem (kołysanki, zabawy paluszkowe), książeczek kontrastowych i sensorycznych, przez rymowanki, wierszyki, pierwsze opowieści aż po utwory z bardziej rozbudowaną fabułą. Prowadząca warsztaty odpowie na pytania:
Kiedy zacząć wprowadzać maluchy w świat książki?
Jakie są potrzeby czytelnicze najmłodszych w pierwszych etapach ich rozwoju?
Co i jak czytać, aby wychować dzieci na małych czytelników?
Szkolenie poprowadzi Paulina Stolecka – z zamiłowania i wykształcenia bibliotekarz. Absolwentka informacji naukowej i bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Na co dzień pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach. W 2017 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które umożliwiło wzięcie udziału w Światowym Kongresie Bibliotek IFLA we Wrocławiu. W pracy skupia się na organizacji wydarzeń skierowanych do najmłodszych użytkowników i wciąż poszukuje nowych form promocji czytelnictwa, zwłaszcza tych, wykorzystujących nowe technologie. Prywatnie miłośniczka reportażu. Kiedy nie czyta, ogląda seriale.
Udział w konferencji jest bezpłatny. Obowiązują zapisy!
Spotkanie odbędzie się
10 grudnia (sobota), w godz. 10:00-14:00
w Mediatece przy ul. 3 Maja 57
Zapisy i wszelkie informacje:
Ewelina Pieróg, e.pierog@biblioteka.grodzisk.pl, tel. 882 152 933.
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.