Ładowanie Wydarzenia
  • To event minęło.

Na marne #ecorevolution

18 listopada 2020 @ 18:00 - 19:00

Ecobooks

 

#ecorevolutionbooks. Książkowa ekorewolucja, czyli jak literatura zmienia życie. To projekt, dzięki któremu chcemy pokazać, jak ważna jest kultura i jak łatwo literatura może zmieniać życie każdego człowieka, który tylko zechce wziąć książkę do ręki.

Na jednym z pierwszych spotkań, po otrzymaniu literackiej Nagrody Nobla, Olga Tokarczuk powiedziała, że literatura może zmieniać świat. Z młodzieżą, z która współpracujemy chcemy zawalczyć o zmiany klimatyczne i ochronę środowiska w naszym w kraju. Chcemy pokazać, jak ważne jest ekologiczne życie, ochrona zwierząt i roślin. Wspólnie wyszukaliśmy autorów, którzy tak jak my, obawiają się o przyszłość naszej planety. Działamy międzypokoleniowo dla przyszłych pokoleń. Zmienimy świat, a literatura podpowie nam, jak to zrobić.

18 listopada o godzinie 18:00 zapraszamy na spotkanie na żywo (on-line na naszym Facebooku) z Martą Sapałą, autorką książki “Na marne“. Aby wziąć udział w szkoleniu wystarczy wziąć udział w wydarzeniu o tej samej nazwie na Facebooku. Transmisja rozpocznie się automatycznie.

Książka Na marne to zbiór reportaży o naszych codziennych nawykach i doskonała lekcja odpowiedzialnej konsumpcji.

Mówi się, że z roku na rok marnujemy coraz więcej żywności, a w śmietnikach lądują kilogramy resztek, które mogłyby stanowić pełnowartościowe pożywienie. Wyrzucamy to, co wydaje nam się niejadalne: sterty ziemniaczanych obierków, dziesiątki suchych kromek chleba, resztki jogurtu zalegające na dnie plastikowych kubeczków, obite jabłka, opakowania z przeterminowanym makaronem, którego nie zdążyliśmy ugotować. Ale czy na pewno marnotrawstwo żywieniowe rośnie w tak szybkim tempie, jak straszą nas media?

Marta Sapała postanowiła zbadać ten temat. Rozmawia z ludźmi, którzy żywią się tym, co znajdą w śmietnikach, zagląda do kompostowników i kuchennych szafek swoich rozmówców, szpera w kontenerach przy dyskontach spożywczych, oddaje głos ludziom bez domu i tym, którzy oszczędzanie mają we krwi. Odwiedza miejsca, w których powstaje żywność, i te, w których kończy się jej droga. Zagląda do magazynów w supermarketach i bankach żywności. Ludzkie portrety splata ze statystykami i opiniami ekspertów. Nie boi się również podawać w wątpliwość powtarzanych w mediach obiegowych opinii dotyczących marnotrawstwa.

Marta Sapała  – dziennikarka. Urodziła się w Kartuzach, studiowała dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracuje z „Polityką” i „Zwierciadłem”. Jest autorką kilku książek, w tym Mniej. Intymny portret zakupowy Polaków.

 

Wszystkie wydarzenia organizowane w ramach projektu będą dostępne

w wersji on-line na naszym fanpage’u na Facebooku.

Bądź na bieżąco, Polub nas na Facebooku!

FB

Szczegóły

Data:
18 listopada 2020
Czas:
18:00 - 19:00
Wydarzenie Categories:
, ,

Miejsce

Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki
3 Maja 57
Grodzisk Mazowiecki, mazowieckie 05-825 Polska
Telefon:
221202900
Strona internetowa:
www.biblioteka.grodzisk.pl
Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

wpChatIcon
Menu

Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki

ul. 3 Maja 57
05-825 Grodzisk Mazowiecki

tel: 22 120 29 00
kontakt@biblioteka.grodzisk.pl