Przed IV FKŻ: Undzer sztetl Grodzisk | spotkanie wokół książki Salomona Neuhausa

18 marca 2023 @ 16:00 - 18:00

Przed IV Festiwalem Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim zapraszamy na rozgrzewkę!

18 marca w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki odbędzie się spotkanie z dr Martyną Steckiewicz, tłumaczką wydanej przez nas publikacji “Undzer sztetl Grodzisk/Nasze miasteczko Grodzisk” autorstwa Salomona Neuhausa.

Napisany w jidysz tekst pochodzi z 1936 roku, teraz w końcu dostępny jest w języku polskim i angielskim.
“Undzer sztetl Grodzisk/Nasze miasteczko Grodzisk” niemal od początku zawiera informacje dotyczące mieszkających w Grodzisku Żydów. Poznajemy nazwiska istotnych dla miasta osób, obserwujemy, w jakim tempie przybywa osiedlających się rodzin żydowskich. Dowiadujemy się, kto gdzie prowadził jaki sklep oraz jak naprawdę funkcjonowało samo miasto.

Ta zmiana optyki sprawia, że przestają być oni dopiskiem do historii ujętym w osobnym rozdziale.
Grodziscy Żydzi stanowili grupę aktywnych i przedsiębiorczych mieszkańców, którzy często – jak Salomon Neuhaus – byli dumni ze swojego miasta.

“Undzer sztetl Grodzisk/Nasze miasteczko Grodzisk” to pierwsza publikacja wychodząca od przedstawiciela społeczności żydowskiej Grodziska.

Spotkanie odbędzie się
18 marca o godzinie 16:00
w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki, II p. Mediateki przy ul. 3 Maja 57.

Wstęp bezpłatny!

Spraw, by IV edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim stała się rzeczywistością i wesprzyj jej organizację dowolnym datkiem: https://zrzutka.pl/5f7awu

18 marca 2023
,