Edukatorzy z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie zapoznają słuchaczy i słuchaczki z historią i znaczeniem polskich symboli narodowych – herbu, barw i hymnu Rzeczypospolitej Polskiej. Podczas zajęć prowadzący zaprezentują wybrane wzory herbów Królestwa Polskiego, Rzeczypospolitej Obojga Narodów i Rzeczypospolitej Polskiej od początków przedstawień z XIII wieku do czasów współczesnych, wyjaśnią różnice między godłem a herbem, omówią znaczenie barw narodowych, podają prawidłowe wymiary flagi i zasady jej eksponowania oraz przedstawią historię powstania “Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” i jej “drogi” do stania się hymnem państwowym.
Warsztatom towarzyszyć będzie wystawa “Polskie Symbole Narodowe”.
Co wiemy o polskim godle, Mazurku Dąbrowskiego i narodowych barwach? Na te i inne pytania odpowiada najnowsza ekspozycja przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy.
Symbolami narodowymi Rzeczypospolitej Polskiej są: godło – Orzeł Biały, barwy biało-czerwone oraz hymn – Mazurek Dąbrowskiego. Zapisy na temat symboli znajdują się w Konstytucji RP oraz Ustawie o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Symbole narodowe podlegają ochronie prawnej, co oznacza, że obowiązkiem każdego Polaka, urzędów, instytucji i organizacji działających na terenie Polski jest otaczanie ich najwyższym szacunkiem i czcią.
“Art. 28. Zasada Ochrony Symboli Narodowych 1. Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu. 2. Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony. 3. Hymnem Rzeczypospolitej Polskiej jest Mazurek Dąbrowskiego. 4. Godło, barwy i hymn Rzeczypospolitej Polskiej podlegają ochronie prawnej. 5. Szczegóły dotyczące godła, barw i hymnu określa ustawa. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.” (Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.).