Projekt “Tuszem na papierze – Świat oczami mangaków” to projekt, na który pozyskaliśmy dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To projekt multimedialny, składający się z dwóch modułów.
Pierwszy moduł to cykl artykułów przedstawiających sylwetki i dzieła najbardziej znanych, klasycznych już twórców japońskich komiksów. Prace większości z nich można znaleźć w naszej bibliotece lub je zamówić! Chcemy przybliżyć najbardziej wartościowe pozycje na polskim rynku i ich twórców. Artykuły można przeczytać tutaj.
Drugi moduł to cykl szkoleń on-line o wybranych zagadnieniach z tematyki mangowej – historia mangi, wpływy sztuki europejskiej na japoński komiks, studio Ghibli czy ekranizacje mangi.
WYKŁAD BĘDZIE TŁUMACZONY NA JĘZYK MIGOWY! DO FILMU ZOSTANĄ DODANE NAPISY DLA OSÓB NIESŁYSZĄCYCH!
Wykład on-line “Mangi shojo – rys historyczny”
DATA: 14.12 / godz. 18:30
Mówiąc o mangach stykamy się z różnymi terminami, kategoriami, wskazaniami… dla kogo? o czym? dla jakiego wieku? Mangami shojo popularnie nazywa się komiksy dla dziewczynek. Czy tak właśnie jest? Na to i inne pytania postaram się odpowiedzieć przedstawiając rys historyczny wraz z sylwetkami najważniejszych twórców i twórczyń mang shojo. No i oczywiście dużo przykładów…!
Wykład poprowadzi dr Joanna Zaremba-Penk.
Dr Joanna Zaremba-Penk – ukończyła ochronę dóbr kultury ze specjalizacją historia i zabytkoznawstwo dzieł sztuki na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a następnie obroniła doktorat z nauk o sztuce tamże. Całą karierę naukową poświęca badaniom nad mangą, zwłaszcza zagadnieniom ikonografii, inspiracji, motywów i zapożyczeń. W kręgu jej zainteresowań pozostaje również europejska i amerykańska sztuka przełomu XIV i XX wieku, sztuka japońska, design, ilustracja książkowa i plakat.
Wykład odbędzie się na żywo jako transmisja na naszym profilu na Facebooku. Transmisja zostanie zapisana i opublikowana w formie filmu na naszym kanale YouTube.
Partnerzy:
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.