Wykład on-line „Historia mangi w Polsce”

Data publikacji: 27/10/2021

Projekt “Tuszem na papierze – Świat oczami mangaków”  to projekt na który pozyskaliśmy dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu.  To projekt multimedialny, składający się z dwóch modułów.

Pierwszy moduł to cykl artykułów przedstawiających sylwetki i dzieła najbardziej znanych, klasycznych już twórców japońskich komiksów. Prace większości z nich można znaleźć w naszej bibliotece lub je zamówić! Chcemy przybliżyć najbardziej wartościowe pozycje na polskim rynku i ich twórców. Artykuły można przeczytać tutaj.

Drugi moduł to cykl szkoleń on-line o wybranych zagadnieniach  z tematyki mangowej – historia mangi, wpływy sztuki europejskiej na japoński komiks, studio Ghibli czy ekranizacje mangi. Już dziś zapraszamy na pierwszy wykład z tego cyklu!

WYKŁAD BĘDZIE TŁUMACZONY NA JĘZYK MIGOWY! DO FILMU ZOSTANĄ DODANE NAPISY DLA OSÓB NIESŁYSZĄCYCH!

Wykład on-line “Historia mangi w Polsce”

DATA: 05.11 / godz. 17:00

Choć japońska popkultura funkcjonuje w Polsce już od końca lat 70, to komis japoński trafił do Polski w 1996. Od tego czasu minęło równo 25 lat i z niezbyt istotnej niszy manga stała się istotnym segmentem rynku komiksowego, w niektórych jego obszarach wręcz zyskując przewagę na swoimi zachodnimi odpowiednikami. Jak to się stało, jaka jest specyfika komiksu japońskiego, jak wyglądał rozwój tego rynku w Polsce oraz jak wygląda on dzisiaj – to tematy, które zostaną poruszone podczas wykładu. Zapraszamy!

Krzysztof “Grisznak” Wojdyło (ur. 1981), absolwent historii na UMK, dziennikarz i tłumacz, publicysta związany z mediami o tematyce japońskiej (m.in. najdłużej ukazujący się w Polsce magazyn o popkulturze japońskiej “Otaku” i największy serwis z recenzjami mangi i anme Tanuki.pl), twórca licznych prelekcji poświęconych tej tematyce na polskich konwentach, współorganizator toruńskiego festiwalu kultury japońskiej “PierniCon”, konsultant historyczny polskich wydań mang “Do Adolfów” i “Róża Wersalu”.

Wykład odbędzie się na żywo jako transmisja na naszym profilu na Facebooku. Transmisja zostanie zapisana i opublikowana w formie filmu na naszym kanale YouTube.

Partnerzy:

Tanuki.pl

Waneko.pl

Hanami.pl

MBP Szczecin

                                                                                                                                                                                                                                                                                Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Menu

Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki

ul. 3 Maja 57
05-825 Grodzisk Mazowiecki

tel: 22 120 29 00
kontakt@biblioteka.grodzisk.pl