Wystawa fotograficzna z Japonii

Data publikacji: 30/12/2020

zOrientowani

„zORIENTOwani: Literatura, kultura i społeczeństwo państw Orientu” to projekt na który pozyskaliśmy dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Półroczny projekt realizowany od sierpnia do grudnia składał się  z cyklu spotkań z autorami i ekspertami, którzy prowadzili zarówno wykłady jak również warsztaty umożliwiające przybliżenie literatury, kultury i społeczeństwa Dalekiego oraz Bliskiego Wschodu. Dzięki nowatorskiemu – łączącego formy: wykładową, warsztatową oraz szkoleniową – podejściu do przedstawienia wspomnianych kręgów kulturowych za pośrednictwem wybitnych polskich ekspertów i naukowców, przekazana została wiedza specjalistyczna, do której jako laicy rzadko mamy dostęp.

Zwieńczeniem projektu jest wystawaJapońskie społeczeństwo XXI wieku“, która dostępna jest dla zwiedzających w Bibliotece Głównej w Mediatece. Wystawa składa się z kilkunastu plansz ze zdjęciami z Japonii oraz krótkimi, merytorycznymi opisami, które przybliżają tematykę prezentowaną podczas spotkań realizowanych w ramach projektu. Wystawa również została sfinansowana w przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu. Wraz z inauguracją wystawy odbył się wykład prowadzony przez dr Olgę Barbasiewicz, z którego nagranie dostępne jest na naszym kanale Youtube. Zachęcamy wszystkie osoby oraz instytucje do zorganizowania wystawy w swojej placówce, w razie pytań, prosimy o kontakt.

 

Wirtualne zwiedzanie wystawy:

 

Zdjęcia do wystawy wykonali Olga Barbasiewicz (więcej informacji poniżej) oraz Tomasz Białobrzeski, na co dzień inspektor nadzoru inwestorskiego i geotechnik, po godzinach pasjonat kultury i kuchni japońskiej. Oboje to mieszkańcy Grodziska Mazowieckiego i czytelnicy w grodziskiej bibliotece, którzy angażują się w życie społeczne i kulturalne swojej lokalnej społeczności. Oprawę merytorycznie opracowała Olga Barbasiewicz.

W pomoc w zorganizowaniu tego przedsięwzięcia włączyła się nasza wieloletnia Czytelniczka, mieszkanka Grodziska Mazowieckiego. Osobą, która zainicjowała projekt jest Olga Barbasiewicz, doktor nauk społecznych, posiadająca również wykształcenie wyższe magisterskie w zakresie kulturoznawstwa o specjalności japonistyka. Na co dzień dr Barbasiewicz jest adiunktem w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz wykładowcą na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Koordynatorka jest również laureatką Stypendium dla Wybitnych Młodych Naukowców na lata 2018-2021, przyznanego przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Olga Barbasiewicz jest autorką kilkudziesięciu artykułów naukowych, redaktorką i autorką książek poruszających tematykę orientalistyczną oraz popularyzatorką wiedzy m.in. poprzez organizację wystaw, wykłady na Uniwersytetach Trzeciego Wieku oraz Uniwersytetach Dziecięcych. Organizatorka licznych konferencji i wydarzeń promujących kulturę – głównie Japonii. Do 2013 roku prezes Klubu Byłych Studentów Uczelni Japońskich w Polsce, działającego przy Ambasadzie Japonii. Konsultant kulturowy i doradca w zakresu kultury biznesowej państw Dalekiego Wschodu. Zwolenniczka i orędowniczka popularyzacji badań naukowych wśród lokalnych społeczności.

Wszystkie wydarzenia realizowane w ramach projektu są dostępne na bibliotecznym kanale Youtube.

Dzięki transmisji live wszystkich spotkań, moglibyśmy dotrzeć do ogólnopolskiej widowni.

YouTubeDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Menu

Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki

ul. 3 Maja 57
05-825 Grodzisk Mazowiecki

tel: 22 120 29 00
kontakt@biblioteka.grodzisk.pl