Wystawa ilustracji Štěpána Zavřela

Data publikacji: 20/01/2023

 

Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki zaprasza na niezwykłą wystawę ilustracji książkowych wykonanych przez wybitnego, czeskiego ilustratora Štěpána Zavřela.

Štěpán Zavřel (1932–1999) był czeskim ilustratorem, malarzem, filmowcem, twórcą książek dla dzieci. Był artystą, który w znacznym stopniu zasłużył się dla literatury dziecięcej. Prezentował swoje prace w wielu muzeach i galeriach na całym świecie. Podróże w jego biografii stanowiły ważny aspekt, jednakże sztuka była przystankiem, do którego zawsze wracał.
 
W 1983 roku zainicjował powstanie “Międzynarodowej Wystawy Ilustracji Książki Dziecięcej”, która jest obecnie znana jako “Le Immagini della Fantasia”. W 1988 roku stworzył Międzynarodową Szkołę Ilustracji, która działa do dziś. Jej wykładowcami są znani twórcy literatury dziecięcej, wśród nich między innymi polscy ilustratorzy: Joanna Concejo i Józef Wilkoń. Jego twórczość zachwyca nie tylko ponadczasowością, ale również zawartym w niej przesłaniem. Artysta w swoich pracach skupia uwagę odbiorcy na idei humanizmu, czyli szacunku dla innych kultur, poszanowania praw dziecka oraz docenienia otaczającej nas natury.
 
Wystawa ilustracji Štěpána Zavřela jest możliwa dzięki projektowi “Ja, Europejczyk” i programowi Unii Europejskiej – “Kreatywna Europa”, z której jest współfinansowana.
 
W naszej bibliotece można wypożyczyć trzy zilustrowane przez artystę książki – “Odnalezione słońce”, “Dziadek Tomek” i “Złodziej kolorów”.
 
Wystawa przyjechała do nas z wydawnictwa Tatarak, które znane jest z publikacji wielu wspaniałych książek dla dzieci.
 

 

Wystawę można oglądać do końca stycznia 2023 roku w Oddziale dla dzieci w godzinach otwarcia biblioteki!

 

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Menu

Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki

ul. 3 Maja 57
05-825 Grodzisk Mazowiecki

tel: 22 120 29 00
kontakt@biblioteka.grodzisk.pl