Wystawa „Mistrzowie Ilustracji”

Data publikacji: 14/01/2021

 

Do końca stycznia w Bibliotece Głównej można zwiedzać wystawę “Mistrzowie Ilustracji”!

Przygotowana przez Wydawnictwo Dwie Siostry wystawa„Mistrzowie Ilustracji” prezentuje prace ośmiorga wybitnych ilustratorów, którzy współtworzyli świetność polskiej grafiki książkowej w jej najlepszym okresie. Dla dorosłych wystawa „Mistrzowie Ilustracji” będzie sentymentalną podróżą w krainę dzieciństwa. Dla dzieci – spotkaniem z najlepszymi tradycjami polskiej grafiki książkowej, które, mimo upływu lat, wcale się nie starzeją. Dla wszystkich bez wyjątku – okazją do obejrzenia świetnych ilustracji i zastrzykiem pozytywnej energii i uśmiechu. Przestrzenną wystawę zwiedzajcie w Oddziale dla dzieci!

Artyści, których prace można podziwiać a ich niezwykłe ilustracje na trwałe zapisały się w pamięci kilku pokoleń młodych czytelników, tworząc z ilustrowanymi tekstami nierozerwalną całość, to:

🖌️ Bohdan Butenko

🖌️ Anna Kołakowska

🖌️ Danuta Konwicka

🖌️ Zbigniew Lengren

🖌️ Maria Orłowska-Gabryś

🖌️ Mirosław Pokora

🖌️ Jan Marin Szancer

🖌️Teresa Wabik

Wydawnictwo Dwie Siostry: “Smukłych linii Szancera nie sposób pomylić z dowcipną lapidarnością Butenki, a oszczędnej kreski Lengrena – z subtelnym realizmem Orłowskiej-Gabryś. Wystawa będzie znakomitą okazją do zaobserwowania tej stylistycznej różnorodności, ilustracje są bowiem zaprezentowane w formie efektownych wielkoformatowych wydruków, na których każda kreska widoczna jest (dosłownie i w przenośni) czarno na białym!”

Wystawa zapożyczyła swój tytuł od popularnej serii książek „Mistrzowie Ilustracji”, w której Wydawnictwo Dwie Siostry publikuje reedycje klasycznych tytułów literatury dziecięcej zilustrowanych przez najwybitniejszych przedstawicieli polskiej grafiki książkowej. W serii dotychczas ukazały się:

📗  „Babcia na jabłoni” Miry Lobe (il. Mirosław Pokora),

📘 „Odwiedziła mnie żyrafa” Stanisława Wygodzkiego (il. Mirosław Pokora),

📕 „Gałka od łóżka” Mary Norton (il. Jan Marcin Szancer),

📙 „Cukiernia pod Pierożkiem z Wiśniami” Clare Compton (il. Maria Orłowska-Gabryś),

📗 „Malutka czarownica” Otfrieda Preusslera (il. Danuta Konwicka),

📘 „Latający detektyw” Åke Holmberga (il. Anna Kołakowska),

📕 „Joachim Lis detektyw dyplomowany” Ingemara Fjella (il. Teresa Wilbik),

📙 „Pan Popper i jego pingwiny” Richarda i Florence Atwater (il. Zbigniew Lengren)

To właśnie z tych książek pochodzą prace prezentowane na wystawie. Wszystkim książkom wydanym pod szyldem „Mistrzowie Ilustracji” atrakcyjności dodaje znakomita oprawa edytorska – mistrzowskie ilustracje są w nich odświeżone i znakomicie wyeksponowane, zyskując blask, którego przed laty nie mogła im dać uboga peerelowska poligrafia. Połączenie najwyższej jakości literackiej, graficznej i edytorskiej tworzy całość, której nie sposób się oprzeć – czego dowodem uznanie czytelników i liczne przyznane serii wyróżnienia i nagrody.

Książki możesz znaleźć w naszej bibliotece. Ich tytuł wpisz w naszym Katalogu on-line, aby sprawdzić ich dostępność!

 

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Menu

Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki

ul. 3 Maja 57
05-825 Grodzisk Mazowiecki

tel: 22 120 29 00
kontakt@biblioteka.grodzisk.pl