Tak ostatnią audycję “Co nowego w bibliotece” rozpoczęła Magdalena Żerek, którą w każdy wtorek możecie usłyszeć na antenie Radia Bogoria o godzinie 15:35. 🕒 Magda m.in. jest promotorką literatury młodzieżowej, prowadzi biblioteczny wolontariat, aranżuje najpiękniejsze wystawy w naszej bibliotece. Jeśli chcecie wiedzieć jakie książki poleca Magda, włączcie radio w każdy wtorek lub słuchajcie on-line tutaj! 📻
Na bohaterów naszej bibliotecznej audycja, Magda wybrała książki, które ogólnie mają pomagać w życiu. Opowiadała o “Szkole bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem” Przemka Staronia, ale też o książkach “Co robią uczucia?” Tiny Oziewicz z ilustracjami Aleksandry Zając oraz o “Gołymi rękami” Barta Moeyaerta.
Przemek Staroń, w swojej książce „Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem” pisze o wielkiej mocy literatury:
„Na studiach zainteresowałem się tym, jak niezwykle opowieść potrafi działać na człowieka. Zmniejszyć napięcie emocjonalne. Dodać otuchy. Dać mu poczuć, że nie jest sam. Umożliwić mu rozpoznanie w czyjejś historii swojej własnej. Pozwolić mu zobaczyć, że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście. Zdobyłem gruntowną wiedzę o tym, jak metafora wpływa na naszą psychikę”.
Te mądre słowa, zostają potwierdzone w licznych badaniach. Czytanie książek zmniejsza poziom stresu. Pomaga nam przetrwać trudne chwile.
Dużo ostatnio mówi się o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży, o tym, z jak wieloma problemami muszą dziś borykać się młodzi ludzie. A każdy z nas pewnie przyzna, że w szkole rzadko mówi się o emocjach, o radzeniu sobie z trudnościami, mimo że właśnie literatura jest doskonałym pretekstem do rozmawiania nie tylko o sprawach trudnych, ale po prostu o tym, co ważne – o uczuciach, o tolerancji, empatii, o tym, co nas właśnie w życiu spotyka. Polecamy Wam te książki i polecamy słuchać audycji “Co nowego w bibliotece” w której usłyszycie o najlepszych książkach! Jeśli chcecie wypożyczyć te książki, możecie to zrobić przez Internet za pomocą naszego Katalogu on-line.
Zachęcamy, aby od najmłodszych lat sięgać z dziećmi po książki. Zwłaszcza, że literatura dziecięca jest dziś wspaniała. Chyba nigdy wcześniej nie mieliśmy tak dużego wyboru pięknie napisanych, zilustrowanych i wydanych książek. Warto pokazywać najmłodszym, że książki są ważnym elementem naszego życia. A z pewnością silną motywacją sięgania po książki i odwiedzania naszej biblioteki jest akcja „Mała książka, wielki człowiek”.
W ramach kampanii „Mała książka, wielki człowiek” rozdajemy przedszkolakom – urodzonym w latach 2014-2018 – bezpłatne wyprawki czytelnicze. W ich skład wchodzi książka z ilustracjami Józefa Wilkonia i karta małego czytelnika, która pozwala dzieciom na zbieranie naklejek, punktów za wypożyczanie książek w bibliotece.
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.