82. urodziny Asiuni

Data publikacji: 05/01/2021

Muzeum Powstania Warszawskiego organizuje wyjątkowe wydarzenie z okazji 82. urodzin Joanny Papuzińskiej. Zróbmy niespodziankę pani Joannie Papuzińskiej i stwórzmy książkę, w której podziękujemy jej za to, że towarzyszy nam swoimi wspomnieniami, wierszami i książkami już od kilkudziesięciu lat! Udostępniajcie tę informację, zachęcajcie do udziału kolegów, koleżanki, brata, siostrę, mamę, tatę, babcię i dziadka! Stwórzmy Pani Joannie najpiękniejszą książkę świata! Zachęcamy do udziału w tej sympatycznej akcji!

💌  życzenia należy wysyłać do 6 stycznia (środa) na adres e-mail: asiunia@1944.pl 💌

Joanna Papuzińska – prozaik, poetka, autorka bajek i wierszy dla dzieci, profesor nauk humanistycznych. Urodzona w Warszawie 3 stycznia 1939 roku. Członkini Zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Wielokrotnie nagradzana, otrzymała, m.in.: Złoty krzyż zasługi (1989), Nagrodę Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości (2005), Odznakę Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka (2016).

Jednocześnie polecamy książkę “Asiunia” do wypożyczenia w naszej bibliotece. Poniżej zostawiamy również link do wysłuchania audiobooka czytanego przez Agnieszkę Kuleszę.

“Asiunia” oparta została na prawdziwych wydarzeniach z życia Joanny Papuzińskiej, która jako mała dziewczynka przeżyła ten ciężki czas. Jest rok 1944, mała Asia wraz z rodzicami i rodzeństwem mieszka na ulicy Mątwickiej w Warszawie. Trwa wojna, Mama Asi za pomoc chłopcom, którzy napadli na Niemców została rozstrzelana. Dziewczynka wraz z tatą i rodzeństwem musiała opuścić dom rodzinny, starała się zrozumieć na swój sposób, dlaczego dzieje się tyle złego, dlaczego nie może cieszyć się dzieciństwem, bawić się z rodzeństwem, zasypiać w swoim łóżeczku w swojej piżamce. “Asiunia” to wzruszająca opowieść o wojnie widzianej oczami dziecka. Książki dla dzieci rzadko kiedy poruszają tematykę wojny dorosłych, czyli doświadczeń ze wszech miar traumatycznych i smutnych. Tymczasem właśnie niezwykle ważne jest, by historie dzieci z tamtego okresu wraz z ich perspektywą również wybrzmiewały.