Dyskusyjny Klub Książki z książką “Zbuduj swój dom wokół mojego ciała”

Data publikacji: 08/01/2024

16 stycznia (wtorek) na godzinę 18:00 zapraszamy do Biblioteki Głównej na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

Spotkania i dyskusje o książkach mają charakter nieformalny. Aby zapewnić komfortowe warunki do swobodniej dyskusji na temat literatury, do minimum zostały ograniczone kwestie formalne. Choć program adresowany jest przede wszystkim do czytelników korzystających z bibliotek publicznych, to nie trzeba nawet posiadać karty bibliotecznej, aby móc uczestniczyć w spotkaniach i dyskusjach. Klubowicz nie musi też wypełniać żadnych dokumentów zgłoszeniowych ani wnosić jakichkolwiek opłat.  Klubowicz, jeśli nie chce, nie musi zawsze zabierać głosu, nie musi też chwalić omawianej książki. Klubowicze spotykają się  z wybraną przez siebie częstotliwością. Spotkaniom klubowym bliżej do rozmowy dobrych znajomych przy kawie niż oficjalnej konferencji.

Kluby mają swobodę w wyborze lektur, które chcą czytać i omawiać.

Na najbliższym spotkaniu DKK porozmawiamy o “Zbuduj swój dom wokół mojego ciała” Violet Kupersmith w tłumaczeniu: Aleksandry Weksej.

“Zbuduj swój dom wokół mojego ciała” to mocna i bezkompromisowa pozycja, będąca jednocześnie debiutancką powieścią autorki. To nie tylko na wskroś współczesny thriller z zacięciem feministycznym ale również opowieść o zemście. Podczas lektury przenosimy się do Wietnamu i podróżujemy z jej bohaterkami na przestrzeni pięćdziesięciu lat i trzech pokoleń, reprezentowanych przez historię trzech różnych, ale jednocześnie bardzo bliskich sobie kobiet.

We współczesnym Sajgonie poznajemy Winnie – dziewczynę amerykańsko-wietnamskiego pochodzenia, która chce rozpocząć nowe życie. Pewnego dnia Winnie po prostu znika, jakby rozpływając się w powietrzu. Pięćdziesiąt lat wcześniej dziewczynka o imieniu Binh podczas pogrzebu jest świadkiem groteskowej sytuacji, która na zawsze odmieni jej życie. Z kolei dwadzieścia pięć lat później córka bogatego właściciela ziemskiego gubi się na plantacji i powraca zupełnie odmieniona.

Te trzy wątki przeplatają się, tworząc błyskotliwą, pełną zwrotów akcji fabułę, połączoną w całość postacią tajemniczego szamana, który zapewnia, że jest w stanie porozumiewać się z duchami…

Autorka serwuje nam feministyczną opowieść o kobietach, które znajdują w sobie siłę, by zemścić się za wyrządzone im krzywdy. Jest to baśniowa, eklektyczna proza, której nie można odłożyć ani na chwilę.

Źródło: Wydawnictwo Tajfuny

Spotkanie odbędzie się 16 stycznia (wtorek), godz. 18:00, w Bibliotece Głównej przy ul. 3 Maja 57.

Więcej informacji udzieli koordynatorka DKK, Beata Krupińska: b.krupinska@biblioteka.grodzisk.pl