Gruzińskie toasty na święta – spotkanie autorskie, wystawa i warsztaty

Data publikacji: 06/12/2023

Zapraszamy na sobotnie spotkanie z kulturą gruzińską w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Zachęcamy do udziału w spotkaniu z Giorgim Maglakelidze, autorem książki “Mądrość gruzińskich toastów” oraz warsztaty świątecznych toastów gruzińskich. Niewątpliwą atrakcją tego wydarzenia będą wystawa grafik oraz tradycyjny, gruziński poczęstunek.

Wielu z nas pragnie pokazać się na imprezach firmowych, zabłysnąć pięknym toastem w rodzinnym gronie lub w towarzystwie znajomych. Polacy powoli przekonują się do picia win, zamiast mocnych alkoholi, dlatego pragniemy zaproponować specjalne warsztaty prezentujące, jak wygłaszać toasty.

Zapraszamy na wieczór gruziński, podczas trwania którego Giorgi Maglakelidze opowie o Gruzji i o wygłaszaniu tradycyjnych, gruzińskich toastów-opowieści.

Jak twierdzi autor:

“Wierzę, że u zarania dziejów każdemu z narodów świata Bóg oddał na przechowanie jedno ziarenko z wielkiego spichrza prastarej tradycji. Ziarenko, które przypadło Gruzinom, kolejne pokolenia hołubiły i przekazywały swym następcom, tak że pomimo wszystkich światowych burz, szczęśliwie przetrwało do naszych czasów. Ziarnem tym jest tradycja biesiadna – kultura wina i słowa.

Boskie początki tej tradycji pozostawiły w niej trwałe ślady: sakralny aspekt biesiady, dominujący nad jej wymiarem doczesnym. Na początku biesiady zgromadzeni, z kielichami wina w dłoniach, dokonują wyboru tamady – mistrza ceremonii, który do końca spotkania będzie dbał o dobry nastrój ucztujących i strzegł uświęconej tradycją kolejności wznoszenia toastów.

Gość w dom, Bóg w dom – głosi przedwieczne przysłowie. Przyjmij więc, drogi Czytelniku, moje zaproszenie i bądź gościem tradycyjnej gruzińskiej uczty!”.

Na spotkanie zapraszamy 16 grudnia (sobota)
14:00 – spotkanie autorskie
14:30 – warsztaty świątecznych toastów z tradycyjnym, gruzińskim poczęstunkiem.

Zapisy na warsztaty: d.olejnik@biblioteka.grodzisk.pl

(II p. Mediateki)