Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Data publikacji: 01/04/2021

Obchodzony w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena (2 kwietnia) Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony przez międzynarodowe stowarzyszenie IBBY, aby promować wartościową literaturę i grafikę dla młodych odbiorców.

Gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci w 2021 roku jest Amerykańska Izba ds. Książek dla Młodych Ludzi (USBBY). Przesłanie dla dzieci napisała światowej sławy autorka dla dzieci, Margarita Engle ze Stanów Zjednoczonych. Plakat zaprojektował zdobywca nagrody IBBY im. Hansa Christiana Andersena w 2014 roku, Roger Mello z Brazylii. Więcej informacji na oficjalnej stronie polskiej sekcji IBBY.

A po jakie książki najchętniej sięgają najmłodsi w naszej bibliotece? Opierając się na statystykach oraz doświadczeniu, prezentujemy Państwu kilka książek, które niesłabnąca są… nieosiągalne na półce bibliotecznej w związku z częstym wypożyczeniem!

My, wśród najmłodszych, stawiamy na serię o „Puciu” Marty Galewskiej-Kustry i serię „Basia” Zofii Staneckiej. Ogromną popularnością cieszy się również seria „Opowiem Ci Mamo co robią…”.

Dzieci trochę starsze uwielbiają  „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” Martina Widmarka,  „Asiunię” Joanny Papuzińskiej, „Dziadek i Niedźwiadek” Łukasza Wierzbickiego i  „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” Justyny Bednarek.

Nastolatkowie sięgają w dużej mierze po książki Marcina Szczygielskiego np. „Za niebieskimi drzwiami” oraz po „Dziennik cwaniaczka” Jeffa Kinneya. Dużą popularnością cieszy się „Magiczne drzewo” Andrzeja Maleszki oraz „Felix Net i Nika” Rafała Kosika.

Młodzież to nadal moda na „Baśniobór”  Brandona Mull, seria Johna Flanagana „Zwiadowcy”. Niesłabnącą popularnością cieszy się książka Joanny Jagiełło „Jak zairnka piasku”, „Enola Holmes Nancy Springer i ‘Riverdale” Micol Ostow.

Książki dla dzieci i młodzieży znajdują się we wszystkich naszych filiach: Bibliotece Głównej, Pawilonie Kultury na ul. Westfala oraz w filii w Kadach. Aby osoba poniżej 18. roku życia założyła kartę biblioteczną, jest potrzebna zgoda rodzica. Podczas gdy biblioteka jest zamknięta, można zapisać się do biblioteki on-line przez stronę www.biblioteka.grodzisk.pl